ԵՄ-ը քննարկում է Վրաստանի հետ առանց վիզայի ռեժիմի դադարեցման հարցը
ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմի գործողության կասեցումը Վրաստանի կառավարության գործողություններին պատասխանելու տարբերակներից մեկն է, սակայն այս միջոցը չի վայելում անդամ պետությունների լայն աջակցությունը. լրագրողներին ասել է ԵՄ-ում Վրաստանի դեսպան Պավել Գերչինսկին։
«Պատճառը պարզ է. մենք չենք ուզում, որ իշխանության որոշումների համար վճարեն հասարակ մարդիկ», - ասել է նա։
ԵՄ-ի կողմից առանց վիզայի ռեժիմի կասեցման գործող մեխանիզմը հինգ հիմք է ենթադրում։ Դրանցից չորսը կապված են միգրացիայի հետ, հինգերորդը՝ բարեփոխումների հետընթացի հետ։ Առանց վիզայի ռեժիմի վերացումը կարող է նախաձեռնել ԵՄ անդամ 27 երկրներից մեկը կամ Եվրահանձնաժողովը։ Սահմանափակման համար բավարար է որակյալ մեծամասնությունը, այսինքն՝ ԵՄ 15 երկրների աջակցությունը։

Georgian Ambassador to the EU Pavel Gerchinski told reporters that suspending the visa-free regime with the EU is one option for responding to the Georgian government's actions, but this measure does not enjoy broad support from member states.
"The reason is simple: we do not want ordinary people to pay for the authorities' decisions," he said.
The current mechanism for suspending the visa-free regime by the EU assumes five grounds. Four are related to migration, and the fifth is related to the regression of reforms. The abolition of the visa-free regime can be initiated by one of the 27 EU member states or the European Commission. A qualified majority, that is, the support of 15 EU countries, is sufficient for the restriction.