Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատակաները կոչ են արել բանակցել Ռուսաստանի հետ
Իշխող կոալիցիայի մաս կազմող Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամները կառավարությանը կոչ են արել «վերջ տալ ռազմականացմանը» և բանակցություններ սկսել Ռուսաստանի հետ: Այս մասին ասվում է «Մանիֆեստ» անվանումով փաստաթղթում, որը հունիսի 10-ի երեկոյան հրապարակել է Der Stern ամսագիրը։
«Ռազմական տագնապալի հռետորաբանությունը և սպառազինությունների ավելացման հսկայական ծրագրերն ավելի շատ չեն ապահովում Գերմանիայի և Եվրոպայի անվտանգությունը, այլ հանգեցնում են ապակայունացման և ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև սպառնալիքի փոխադարձ սաստկացման»,-ասված է փաստաթղթում, որը ստորագրել են կուսակցության տասնյակ անդամներ:
Այսպիսով, «Մանիֆեստը» ստորագրողները դեմ են արտահայտվել Գերմանիայի կառավարության և կուսակցության ներկայիս ղեկավարության պաշտոնական դիրքորոշմանը:

Members of the Social Democratic Party of Germany, part of the ruling coalition, have called on the government to “end militarization” and begin negotiations with Russia. This is stated in a document called “Manifesto,” which was published in the magazine Der Stern on the evening of June 10.
“War-mongering rhetoric and huge armament plans do not ensure the security of Germany and Europe, but lead to destabilization and mutual intensification of the threat between NATO and Russia,” says the document, which was signed by dozens of party members.
Thus, the signatories of the “Manifesto” expressed their opposition to the official position of the German government and the current party leadership.