ԱՄՆ-ն Լոս Անջելես է ուղարկում շուրջ 700 ծովային հետևակային
ԱՄՆ իշխանությունները հաստատել են Լոս Անջելես շուրջ 700 ծովային հետևակայինների տեղակայման որոշումը՝ ի լրումն արդեն ուղարկված Ազգային գվարդիայի ուժերի: Ծովային հետևակայինների տեղակայումը տեղի է ունենում միգրացիոն ծառայության աշխատակիցների հետ տեղի ունեցած բախումների ֆոնին։
Բացի այդ, քաղաք են ուղարկվում ևս 2,000 Ազգային գվարդիական։ Կալիֆոռնիայի իշխանությունները անօրինական են համարել Ազգային գվարդիայի տեղակայման որոշումը և դատական հայց են ներկայացրել Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ։
AFP-ին տված մեկնաբանությունում Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտնել է, որ ծովային հետևակայինների տեղակայումը պայմանավորված է «դաշնային աշխատակիցների և շենքերի նկատմամբ սպառնալիքների սրմամբ»։
Ռազմական հրամանատարության հայտարարության համաձայն՝ ծովային հետևակայինները «սահուն կերպով ինտեգրվելու են» արդեն տեղակայված ուժերին, որոնք «պաշտպանում են դաշնային անձնակազմն ու գույքը Լոս Անջելեսի մետրոպոլիտեն տարածքում»։

The US sent about 700 Marines to Los Angeles
The US government has approved the deployment of about 700 Marines to Los Angeles, in addition to the National Guard forces already deployed. The deployment comes amid clashes with immigration officers.
In addition, 2,000 more National Guardsmen are being sent to the city. California authorities have called the deployment illegal and filed a lawsuit against the Trump administration.
In a statement to AFP, a senior White House official said the Marines' deployment was due to "escalating threats to federal employees and facilities."
According to a statement from the military command, the Marines will "seamlessly integrate" with the forces already deployed, which "protect federal personnel and property in the Los Angeles metropolitan area."