Պուտինը հարձակում է նախապատրաստում Բալթյան երկրների վրա
Մոսկվան կարող է սադրանք իրականացնել Բալթյան երկրներում՝ քողարկվելով «ռուսալեզու բնակչության պաշտպանությամբ», ինչպես 2014 թվականին Ղրիմի բռնակցմանն ուղղված Կրեմլի գործողությունը. հայտարարել է Գերմանիայի դաշնային հետախուզական ծառայության պետ Բրունո Կալը, որը պատրաստվում է լքել իր պաշտոնը:
Խոսքն, ըստ նրա, հրթիռահրետանային լայնածավալ ներխուժման մասին չէ. «Բավական է, որ Ռուսաստանը Էստոնիա ուղարկի «կանաչ մարդուկներին»՝ ռուսալեզու փոքրամասնությանն իբր պաշտպանելու համար»։
Այսկերպ, ըստ նրա, նախագահ Պուտինը կփորձի ստուգել ՆԱՏՕ-ի վճռականությունն իր դաշնակիցներին պաշտպանելու հարցում։

Путин готовит нападение на страны Балтии
Москва может устроить провокацию в странах Балтии, маскируясь под «защиту русскоязычного населения», как это было с действиями Кремля, направленными на аннексию Крыма в 2014 году, заявил глава Федеральной разведывательной службы Германии Бруно Каль, который готовится покинуть свой пост.
По его словам, речь идет не о полномасштабном ракетно-артиллерийском вторжении: «Достаточно, чтобы Россия отправила в Эстонию „зеленых человечков“ под предлогом защиты русскоязычного меньшинства».
Таким образом, по его мнению, президент Путин попытается проверить решимость НАТО защищать своих союзников.