Ուկրաինայի գործողությունները Պուտինին ռմբակոծելու առիթ են տվել. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում մենաբանել է ՌԴ երկաթուղու, ավիացիոն օդանավակայանների վրա ուկրիանական հարվածները։ ԱՄՆ նախագահը կարծում է, որ Ուկրաինան իր գործողություններով Վլադիմիր Պուտինին ռմբակոծելու առիթ է տվել։
«Ուկրաինան Պուտինին ռմբակոծելու առիթ տվեց։ Երբ տեսա Կիևի գործողությունները, մտածեցի՝ ահա և վերջ, հիմա կլինի պատասխան հարված»,- ասել է նա։
ԱՄՆ նախագահն այնուհետև հույս է հայտնել, որ այս ամենը չի հանգեցնի միջուկային պատերազմի, այդ թվում՝ չի վերածվի համաշխարհային պատերազմի։ Միևնույն ժամանակ, Թրամփը նշել է՝ ակնկալում է, որ Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունները կշարունակվեն, և որ Ռուսաստանը չի դուրս գա բանակցային գործընթացից տեղի ունեցածից հետո։
Հարցին, թե արդյոք այս դեպքում պատժամիջոցներ կկիրառվի՞ ՌԴ դեմ, ԱՄՆ նախագահը պատասխանել է, որ «կմտածի այդ մասին»։

Действия Украины дали Путину повод для бомбардировок. Трамп
Президент США Дональд Трамп в беседе с журналистами прокомментировал удары Украины по железным дорогам и авиационным аэропортам России. Президент США считает, что Украина своими действиями дала Владимиру Путину повод для бомбардировок.
«Украина дала Путину повод для бомбардировок. Когда я увидел действия Киева, подумал: вот и все, теперь будет ответный удар», — сказал он.
Президент США затем выразил надежду, что это не приведет к ядерной войне, в том числе не перерастет в мировую войну. В то же время Трамп отметил, что ожидает продолжения прямых переговоров между Москвой и Киевом, и что Россия не выйдет из переговорного процесса после случившегося.
На вопрос, будут ли в этом случае применены санкции против России, президент США ответил, что «подумает об этом».