«ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները չեն կարող հույսը դնել միայն ԱՄՆ-ի վրա». Պենտագոնի ղեկավար
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Պիտ Հեգսետը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները իրենց պաշտպանության հարցում չեն կարող շարունակել ապավինել միայն Միացյալ Նահանգներին և իրենք ևս պետք է ավելի ակտիվ ներգրավվեն։
«ԱՄՆ-ն հպարտ է, որ կանգնած է իր դաշնակիցների կողքին, բայց մեր ուղերձը հստակ է՝ զսպում և խաղաղություն ուժի միջոցով, բայց ոչ՝ ապավինում»,- ասել է Հեգսետը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումից առաջ։
«Չպետք է և չի կարելի ապավինել միայն Ամերիկային։ Ամեն ինչ ԱՄՆ հնարավորությունների վրա չպետք է սահմանափակվի»,- ավելացրել է նա։

«Союзники по НАТО не могут полагаться только на США». Глава Пентагона
Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что страны-члены НАТО не могут продолжать полагаться исключительно на Соединенные Штаты в вопросах своей обороны и должны сами более активно участвовать.
«Соединенные Штаты гордятся тем, что стоят рядом со своими союзниками, но наше послание ясно: сдерживание и мир через силу, но не через зависимость», — сказал Хегсет перед встречей министров обороны НАТО в Брюсселе.
«Нельзя и не следует полагаться только на Америку. Все не должно ограничиваться возможностями США», — добавил он.