Մի շարք երկրների քաղաքացիների կարգելվի մտնել ԱՄՆ. Թրամփի նոր հրամանագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով արգելվում է 12 երկրի քաղաքացիներին մուտք գործել Միացյալ Նահանգներ: Ըստ Թրամփի, այս միջոցը անհրաժեշտ է «օտարերկրյա ահաբեկիչների» և այլ անվտանգային սպառնալիքների դեմ պաշտպանվելու համար:
Արգելքը վերաբերում է հետևյալ երկրներին՝ Աֆղանստան, Մյանմա, Չադ, Կոնգո, Հասարակածային Գվինեա, Էրիթրեա, Հայիթի, Իրան, Լիբիա, Սոմալի, Սուդան և Եմեն:
Ի լրումն, յոթ այլ երկրներից՝ Բուրունդի, Կուբա, Լաոս, Սիերա Լեոնե, Տոգո, Թուրքմենստան և Վենեսուելա, ճանապարհորդությունները մասամբ կսահմանափակվեն:
«Մենք չենք թույլատրի, որ մեր երկիր մուտք գործեն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են վնասել մեզ», - ասել է Թրամփը X-ում տեղադրված տեսանյութում:
Նա նշել է, որ ցուցակը կարող է վերանայվել, և նոր երկրներ կարող են ավելացվել:
Հռչակագիրն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի հունիսի 9-ին՝ ժամը 00:01-ին: Մինչ այդ տրված վիզաները ինչպես նշված է հրամանում, չեն չեղարկվի։
Իր առաջին պաշտոնավարման ընթացքում Թրամփը հայտարարել էր մահմեդական մեծամասնություն ունեցող յոթ երկրների ճանապարհորդների մուտքի արգելք, որը մի քանի փոփոխություններից հետո 2018 թվականին հաստատվել էր Գերագույն դատարանի կողմից:

Citizens of several countries will be banned from entering the US. Trump's new executive order
US President Donald Trump has signed an executive order banning citizens of 12 countries from entering the United States. Trump said the measure was necessary to protect against “foreign terrorists” and other security threats.
The ban applies to the following countries: Afghanistan, Myanmar, Chad, Congo, Equatorial Guinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libya, Somalia, Sudan and Yemen.
In addition, travel from seven other countries: Burundi, Cuba, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan, and Venezuela will be partially restricted.
“We will not allow people who want to do us harm to enter our country,” Trump said in a video posted on X.
He noted that the list could be revised, and new countries could be added.
The proclamation will take effect on June 9, 2025, at 00:01. As stated in the order, visas issued before that date will not be canceled.
During his first term, Trump announced a ban on travelers from seven Muslim-majority countries, which the Supreme Court upheld in 2018 after several amendments.