«Տառապանքները պետք է դադարեն». Գազայի կլանները դեմ են ՀԱՄԱՍ-ին
Գազայում աճում է ՀԱՄԱՍ-ի իշխանության դեմ դիմադրությունը տեղական կլանների կողմից: Մարդասիրական օգնության բաշխման վերահսկողությունը ՄԱԿ-ից Գազայի հումանիտար օգնության նոր հիմնադրամին փոխանցվելուց հետո ՀԱՄԱՍ-ի՝ դրանից շահույթ ստանալու հնարավորությունը կտրուկ նվազել է։ Այս ֆոնին խմբավորումը գնալով մահապատժի է ենթարկում Իսրայելի հետ համագործակցության մեջ կասկածվողներին և գողության մեջ մեղադրվողներին:
Սակայն այժմ, ինչպես գրում է Jerusalem Post պարբերականը, հատվածի հարավում սկսել են բացահայտ ելույթներ ունենալ ազդեցիկ զինված պաղեստինյան կլաններ։ «Գազայի հատվածի հարավային մուհաֆազների ընտանիքներ» անվանումով միավորումը հայտարարություն է տարածել՝ «բաժակը լցվել է» վերնագրով։
Կլանները կատարվածի մեղքը ուղղակիորեն բարդում են ՀԱՄԱՍ-ի վրա և նշում, որ խմբավորումը պետք է «լրջորեն և համարձակորեն արձագանքի ժողովրդի պահանջներին»․
«Մենք ցանկանում ենք կառուցել միասնական ազգային նախագիծ և ամուր և համապարփակ պաղեստինյան ազգային իշխանություն՝ հիմնված օրենքի, ազգային գործընկերության և օրենքի գերակայության վրա»,- գրում են դիմումի հեղինակները:

Resistance to Hamas rule in Gaza is growing among local clans. Hamas's ability to profit from humanitarian aid has been sharply reduced since the transfer of control of aid distribution from the United Nations to the new Gaza Humanitarian Fund. Against this background, the group has increasingly executed those suspected of collaborating with Israel and accused of theft.
But now, as the Jerusalem Post reports, powerful armed Palestinian clans in the southern part of the strip have begun to speak out openly. The group, called the "Families of the Southern Governorates of the Gaza Strip," issued a statement entitled "The Cup Has Run Out."
The clans directly blame Hamas for the incident and say the group must "respond seriously and courageously to the demands of the people."
"We want to build a unified national project and a strong and comprehensive Palestinian national authority based on law, national partnership, and the rule of law," the petition authors write.