Թրամփը կրկնակի բարձրացրել է պողպատի և ալյումինի մաքսատուրքերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել պողպատի և ալյումինի սակագինը 25-ից մինչև 50% բարձրացնելու մասին․ հաղորդում է Սպիտակ տունը:
Այս միջոցառումն ուժի մեջ կմտնի հունիսի 4-ից և ուղղված կլինի Ամերիկայի արդյունաբերության կարևորագույն պողպատաձուլական և ալյումինագործական ճյուղերի պաշտպանությանը, որոնք տուժել են անարդար առևտրային պրակտիկայից:
Սպիտակ տունը բացատրում է, որ արտասահմանյան երկրները հեղեղել են ԱՄՆ շուկան էժան պողպատով և ալյումինով, որոնք հաճախ սուբսիդավորվում են իրենց կառավարությունների կողմից:
Արդյունքում, ամերիկյան պողպատի արդյունաբերության հզորությունը 2021 թվականի 80% -ից նվազել է մինչև 2023 թվականի 75,3%:
Միացյալ Թագավորությունը միակ երկիրն է, որին չի անդրադառնա սակագնի բարձրացումը՝ պահպանելով այն 25%–ի մակարդակում, սակայն հուլիսի 9-ից հնարավոր են փոփոխություններ՝ կախված ԱՄՆ-Բրիտանիա համաձայնագրի կարգավիճակից:

Trump doubles tariffs on steel and aluminum
The White House reported that US President Donald Trump has signed an executive order increasing tariffs on steel and aluminum from 25% to 50%.
The measure will take effect on June 4 and aims to protect America's vital steel and aluminum industries, which have suffered from unfair trade practices.
The White House explains that foreign countries have flooded the US market with cheap steel and aluminum, often subsidized by their governments.
As a result, the US steel industry's capacity decreased from 80% in 2021 to 75.3% in 2023.
The United Kingdom is the only country not affected by the tariff increase, maintaining it at 25%. Still, depending on the status of the US-UK agreement, changes are possible from July 9.