Թրամփը կրկնակի բարձրացրել է պողպատի և ալյումինի մաքսատուրքերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել պողպատի և ալյումինի սակագինը 25-ից մինչև 50% բարձրացնելու մասին․ հաղորդում է Սպիտակ տունը:
Այս միջոցառումն ուժի մեջ կմտնի հունիսի 4-ից և ուղղված կլինի Ամերիկայի արդյունաբերության կարևորագույն պողպատաձուլական և ալյումինագործական ճյուղերի պաշտպանությանը, որոնք տուժել են անարդար առևտրային պրակտիկայից:
Սպիտակ տունը բացատրում է, որ արտասահմանյան երկրները հեղեղել են ԱՄՆ շուկան էժան պողպատով և ալյումինով, որոնք հաճախ սուբսիդավորվում են իրենց կառավարությունների կողմից:
Արդյունքում, ամերիկյան պողպատի արդյունաբերության հզորությունը 2021 թվականի 80% -ից նվազել է մինչև 2023 թվականի 75,3%:
Միացյալ Թագավորությունը միակ երկիրն է, որին չի անդրադառնա սակագնի բարձրացումը՝ պահպանելով այն 25%–ի մակարդակում, սակայն հուլիսի 9-ից հնարավոր են փոփոխություններ՝ կախված ԱՄՆ-Բրիտանիա համաձայնագրի կարգավիճակից:

Трамп удвоил тарифы на сталь и алюминий
Президент США Дональд Трамп подписал указ о повышении тарифов на сталь и алюминий с 25% до 50%, сообщает Белый дом.
Эта мера вступит в силу с 4 июня и направлена на защиту ключевых отраслей американской сталелитейной и алюминиевой промышленности, пострадавших от несправедливых торговых практик.
Белый дом поясняет, что иностранные страны наводнили рынок США дешевым, часто субсидируемым их правительствами, сталью и алюминием. В результате мощность американской сталелитейной промышленности снизилась с 80% в 2021 году до 75,3% в 2023 году.
Великобритания — единственная страна, на которую не распространяется повышение тарифов, они останутся на уровне 25%. Однако с 9 июля возможны изменения в зависимости от статуса соглашения между США и Великобританией.