Թրամփն ու Ծինփինը քննարկում կունենան
Սպիտակ տան խոսնակ Կարոլին Լիվիթը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը այս շաբաթ կանցկացնեն բանակցություններ, որոնց հիմնական օրակարգում մաքսատուրքերի և արտահանման սահմանափակումների հարցերն են։
«Կարող եմ հավաստիացնել, որ վարչակազմը ակտիվորեն հետևում է Չինաստանի կողմից Ժնևի առևտրային համաձայնագրի պահպանմանը»,- ասել է Լիվիթը՝ հավելելով, որ ամերիկացի պաշտոնյաները շարունակում են բանակցությունները չինացի գործընկերների հետ։
Reuters-ը գրում է, որ ներկայումս մեծ ճնշման տակ են հայտնվել ավտոարտադրության ոլորտի ընկերությունները։ Աշխարհի խոշոր ավտոարտադրողները, այդ թվում՝ գերմանական արտադրողները, միացել են ամերիկյան գործընկերներին՝ բողոքելով Չինաստանի՝ հազվագյուտ հանքանյութերի, խառնուրդների և մագնիսների արտահանման սահմանափակումներից։
Reuters-ը հաղորդում է, որ արտադրողները զգուշացնում են՝ եթե չշտկվի իրավիճակը, այն կարող է հանգեցնել արտադրական գործընթացների խափանումների և տնտեսական լուրջ հետևանքների։ Բողոք է ներկայացրել նաև հնդկական էլեկտրական մեքենաներ արտադրող խոշոր ընկերություններից մեկը։
Ըստ աղբյուրի, Չինաստանը ապրիլին որոշել է կասեցնել որոշ կարևոր հանքանյութերի և մագնիսների արտահանումը, ինչը խաթարել է ավտոարդյունաբերության, օդատիեզերական ընկերությունների, կիսահաղորդիչների արտադրողների և ռազմական կապալառուների համար կենսական նշանակություն ունեցող մատակարարման շղթաները։ Քայլը դիտարկվում է որպես տնտեսական լծակ՝ ԱՄՆ-ի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով՝ հատկապես մաքսային քաղաքականության վերաբերյալ։
Թրամփի վարչակազմը նախկինում սահմանել էր մինչև 145% մաքսատուրքեր չինական միլիարդավոր դոլարների ապրանքների վրա՝ նպատակ ունենալով կրճատել առևտրային դեֆիցիտը և խթանել ներքին արտադրությունը։ Սակայն ֆինանսական շուկաների՝ այդ թվում՝ ֆոնդային, պարտատոմսերի և արժույթի սուր արձագանքից հետո, վարչակազմը ստիպված է եղել մեղմել մաքսատուրքային քաղաքականությունը։
Ի պատասխան՝ Պեկինը սահմանել է իր մաքսատուրքերը և շարունակաբար օգտագործում է իր գերիշխանությունը՝ մատակարարման կարևոր շղթաներում՝ Թրամփի վարչակազմի վրա ազդեցություն գործադրելու նպատակով։

Trump and Xi Jinping to hold discussion
White House spokeswoman Karoline Leavitt said US President Donald Trump and Chinese President Xi Jinping will hold talks this week. The main agenda will be tariffs and export restrictions.
"I can assure you that the administration is actively monitoring China's compliance with the Geneva trade agreement," Leavitt said, adding that US officials continue negotiating with their Chinese counterparts.
Reuters writes that auto companies are currently under great pressure. The world's largest automakers, including German manufacturers, have joined their American counterparts in complaining about China's export restrictions on rare earth minerals, alloys, and magnets.
Reuters reports that manufacturers warn that if the situation is not corrected, it could lead to disruptions in production processes and severe economic consequences. One of the largest Indian electric car manufacturers has also filed a complaint.
According to the source, China decided in April to suspend exports of some key minerals and magnets, which has disrupted supply chains vital to the auto industry, aerospace companies, semiconductor manufacturers, and military contractors. The move is seen as an economic lever to pressure the United States, especially its tariff policy.
The Trump administration had previously imposed tariffs of up to 145% on billions of dollars of Chinese goods to reduce the trade deficit and boost domestic production. However, the administration was forced to ease its tariff policy after a sharp reaction in financial markets, including stocks, bonds, and currencies.
In response, Beijing has imposed its tariffs and continues to use its dominance in critical supply chains to influence the Trump administration.