Մակրոնը և Մելոնին երեքժամյա զրույցի արդյունքում կարգավորել են հարցերը
Ջորջիա Մելոնին Հռոմում հանդիպել է Էմանուել Մակրոնին։ Երեքժամյա քննարկումից հետո Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որով վերահաստատել են իրենց վճռական աջակցությունը Ուկրաինային։
Հայտարարությունում ղեկավարները նշել են, որ Ուկրաինային արդար և կայուն խաղաղության հասնելու համար իրենց անշեղ աջակցությունն առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է։
Հանդիպումից առաջ Ելիսեյան պալատը նշել էր, որ Մակրոնի և Մելոնիի միջև կային հարցեր, որոնք պահանջում էին հստակեցում, մասնավորապես Ուկրաինային աջակցության հարցում։
Ինչպես հաղորդում են լրատվամիջոցները, այս հանդիպումը գնահատվել է որպես դիվանագիտական «վերաբեռնում» Փարիզի և Հռոմի միջև, սակայն երկու կողմն էլ ընդգծել է, որ նրանց հարաբերություններում երբեք լարվածություն չի եղել։

Giorgia Meloni met with Emmanuel Macron in Rome. After a three-hour discussion, French President Emmanuel Macron and Italian Prime Minister Giorgia Meloni issued a joint statement reaffirming their support for Ukraine.
In the statement, the leaders noted that their unwavering support for Ukraine is more necessary than ever for it to achieve a just and lasting peace.
Before the meeting, the Elysee Palace noted that Macron and Meloni had issues that required clarification, particularly regarding support for Ukraine.
According to media reports, this meeting was assessed as a diplomatic “reset” between Paris and Rome, but both sides emphasized that there had never been tension in their relations.