Երմակը մեկնում է ԱՄՆ
«РБК-Украина» պարբերականը հայտնում է, որ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը մեկնում է ԱՄՆ:
Ավելի վաղ հայտնվել էր, որ Վլադիմիր Զելենսկու Airbus A319 ինքնաթիռը թռչում է ԱՄՆ: Մոնիտորինգի ռեսուրսների համաձայն՝ ինքնաթիռը լեհական Յասիոնկա օդանավակայանից Իռլանդիա է մեկնել հունիսի 2-ի երեկոյան, այնտեղ կանգ է առել մի քանի ժամով, այնուհետև թռել ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Էնդրյուս ռազմաօդային բազա։
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կամ հենց ԱՄՆ նախագահի հետ Զելենսկու կամ Երմակի պլանավորված հանդիպման մասին չի հաղորդվել:

Yermak leaves for the USA
The RBC-Ukraine newspaper reports that Andriy Yermak, the head of the Ukrainian presidential administration, is leaving for the United States.
It was reported that Volodymyr Zelensky's Airbus A319 plane was flying to the United States. According to monitoring resources, the aircraft departed from the Polish Jasionka airport for Ireland on the evening of June 2, stopped there for several hours, and then flew to the US Air Force Andrews Air Force Base.
There were no reports of planned meetings between Zelensky or Yermak, the Donald Trump administration, or the US president himself.