Կիևը առաջարկել է Թրամփի մասնակցությամբ Զելենսկի-Պուտին հանդիպում անցկացնել
Ուկրաինական պատվիրակությունը լքել է Ստամբուլի Չիրագան պալատը ռուս-ուկրաինական բանակցությունների ավարտից հետո:
Ռուսաստանն ու Ուկրաինան այսօր Ստամբուլում կայացած բանակցությունների երկրորդ փուլում պայմանավորվել են փոխանակել բոլոր ծանր հիվանդ ռազմագերիներին և 18-ից մինչև 25 տարեկան անձանց։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը:
Ուկրաինան և ՌԴ-ն պայմանավորվել են նաև «6000-ը 6000-ի դիմաց» սկզբունքով փոխանակել զոհված զինվորականների մարմինները։
Ումերովը հաստատել է, որ Ռուսաստանը հանդիպման ժամանակ փոխանցել է հակամարտության ավարտի պայմանների մասին իր հուշագիրը: Ուկրաինան առաջարկել է նոր հանդիպում անցկացնել հունիսի 20-30-ը։ Ումերովը հավելել է նաև, որ Կիևը առաջարկել է անցկացնել Պուտինի և Զելենսկու հանդիպում, որին կարող է միանալ Թրամփը:
«Մենք խորապես համոզված ենք, որ բոլոր հիմնական հարցերը կարող են լուծվել միայն առաջնորդների մակարդակով։ Եվ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ պատվիրակությունների միջև հետագա աշխատանքը իմաստ ունի, եթե այն ուղղված է առաջնորդների հանդիպմանը նախապատրաստվելուն։ Մենք ռուսական կողմին առաջարկել ենք հանդիպում անցկացնել այս ամսվա վերջին՝ հունիսի 20-ից 30-ը։ Սա չափազանց կարևոր է բանակցային գործընթացում առաջընթացի համար», - ասել է նա։

Киев предложил провести встречу Зеленского и Путина с участием Трампа
Украинская делегация покинула дворец Чираган в Стамбуле после завершения российско-украинских переговоров.
Россия и Украина на втором раунде переговоров, состоявшихся сегодня в Стамбуле, договорились обменять всех тяжелобольных военнопленных и лиц в возрасте от 18 до 25 лет. Об этом на брифинге с журналистами заявил глава украинской делегации и министр обороны Рустем Умеров.
Украина и РФ также договорились обменять тела погибших военнослужащих по принципу «6000 на 6000».
Умеров подтвердил, что Россия во время встречи передала меморандум об условиях окончания конфликта. Украина предложила провести новую встречу в период с 20 по 30 июня. Умеров добавил, что Киев предложил организовать встречу Путина и Зеленского, к которой может присоединиться Трамп.
«Мы глубоко убеждены, что все ключевые вопросы могут быть решены только на уровне лидеров. И встреча может состояться с участием президента США. Мы считаем, что дальнейшая работа между делегациями имеет смысл, если она направлена на подготовку к встрече лидеров. Мы предложили российской стороне провести встречу в конце этого месяца, с 20 по 30 июня. Это крайне важно для прогресса в переговорном процессе», — сказал он.