Գերմանիայի դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը դիմել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուին՝ կոչ անելով «անհապաղ տրամադրել բավարար մարդասիրական օգնություն և ապահովել դրա անվտանգ բաշխումը» տարածաշրջանում:
Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը Իսրայելի ղեկավարի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում նաև ընդգծել է, որ Իսրայելի անվտանգությունն ու գոյության իրավունքը Գերմանիայի պետական դոկտրինի մաս են կազմում:
Մերցը դատապարտել է ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչությունը։ Կանցլերն ընդգծել է, որ այդ արմատական իսլամիստական շարժումը պետք է վայր դնի զենքը և հույս է հայտնել, որ մոտ ժամանակներս համաձայնություն ձեռք կբերվի բոլոր պատանդներին ազատ արձակելու և կրակի դադարեցման վերաբերյալ: Ընդ որում, Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը հաստատել է, որ դաշնային կառավարությունը նախկինի պես երկու պետությունների ստեղծման մասին բանակցային որոշումը համարում է իսրայելցիների և պաղեստինցիների խաղաղ գոյակցության լավագույն հնարավորությունը: Նեթանյահուի արձագանքի մասին չի հաղորդվում։

Germany supports the principle of two states
German Chancellor Friedrich Merz has appealed to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to “immediately provide sufficient humanitarian aid and ensure its safe distribution” in the region.
The German head of government also stressed during a telephone conversation with the Israeli leader that Israel’s security and right to exist are part of Germany’s state doctrine.
Merz condemned Hamas’s terrorism. The chancellor stressed that the radical Islamist movement must lay down its arms and expressed hope that an agreement on the release of all hostages and a ceasefire would be reached shortly. At the same time, the German head of government confirmed that the federal government still considers the negotiated solution to the creation of two states to be the best chance for peaceful coexistence between Israelis and Palestinians. Netanyahu’s reaction was not reported.