«Պուտինը սկզբունքորեն կողմ է Զելենսկու և Թրամփի հետ հանդիպմանը». Պեսկով
Ռուս բանակցողների պատվիրակությունը մեկնում է Ստամբուլ և պատրաստ կլինի երկուշաբթի առավոտյան Կիևի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների երկրորդ փուլին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Առանձնացրել ենք Պեսկովի կարևոր հայտարարություններից մի քանիսը.
▪️Մոսկվան ակնկալում է, որ Ստամբուլում բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում կքննարկվեն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հուշագրերի նախագծերը։
▪️Ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ ռուսական հուշագրի նախագծի մանրամասները չեն հրապարակվի։
▪️Պուտինը սկզբունքորեն պաշտպանում է Զելենսկու և Թրամփի հետ անձնական հանդիպման հնարավորությունը. նման շփումները պահանջարկ ունեն, բայց լավ նախապատրաստություն է պետք։
▪️Եվրոպական անվտանգության ապագան պետք է քննարկել եվրոպացիների հետ, սակայն Ստամբուլում բանակցություններ կլինեն կոնկրետ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև։
▪️Պուտինն իր զրուցակիցներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, հետևողականորեն փոխանցում է Մոսկվայի դիրքորոշումը դեպի արևելք ՆԱՏՕ-ն չընդլայնելու վերաբերյալ։
▪️Մոսկվան ուրախ է, որ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման վերաբերյալ Ռուսաստանի մտահոգությունները Վաշինգտոնում ըմբռնումով են մոտենում, հատկապես՝ նրա միջնորդական դերի առումով։

"Putin is in principle in favor of a meeting with Zelensky and Trump," Peskov said
The Russian negotiators' delegation is leaving for Istanbul and will be ready for the second round of talks with representatives from Kyiv on Monday morning, the press secretary of Russian President Dmitry Peskov announced.
We have highlighted some of Peskov's essential statements.
▪️Moscow expects that draft memoranda of Russia and Ukraine will be discussed during the second round of talks in Istanbul.
▪️Details of the draft Russian memorandum on the Ukrainian settlement will not be made public.
▪️Putin, in principle, supports the possibility of a personal meeting with Zelensky and Trump: such contacts are in demand, but good preparation is needed.
▪️The future of European security should be discussed with the Europeans, but in Istanbul, talks will be held specifically between Russia and Ukraine.
▪️Putin has consistently conveyed to his interlocutors, including in the United States, Moscow's position on not expanding NATO to the east.
▪️Moscow is pleased that Washington understands Russia's concerns about NATO expansion, especially in terms of its mediation role.