Ուկրաինայում, մինչև Ստամբուլ մեկնելը, ցանկանում են ստանալ ռուսական հուշագրի տարբերակը
Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիգան Թուրքիայի իր պաշտոնակցի հետ Կիևում տեղի ունեցած ասուլիսին հայտարարել է, որ մինչև Ստամբուլի բանակցությունների մեկնարկը ցանկանում է ստանալ ռուսական հուշագրի տարբերակը։
«Ուկրաինան հետաքրքրված է բանակցությունների նոր փուլով, որոնք կարող են տեղի ունենալ Ստամբուլում՝ հունիսի 2-ին, և ցանկանում է ստանալ ՌԴ - ի հուշագրի տարբերակը մինչև դրանց մեկնարկը»,- հայտաարրաել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարարը։
«Որպեսզի հաջորդ հանդիպումը, որը նախատեսվում է, լինի բովանդակային և առարկայական, կարևոր է նախապես ստանալ փաստաթուղթը, որ մեկնող պատվիրակությունը լիազորություն ունենա քննարկել համապատասխան դիրքորոշումները», - հավելել է նախարարը:
Սիբիգան ընդգծել է նաև, որ Ուկրաինան շահագրգռված է այս տարի պատերազմն ավարտելու և հրադադար հաստատելու հարցում՝ լինի դա 30, 50 կամ 100 օրով, և երկիրը պատրաստ է բաց քննարկել դա Ռուսաստանի հետ։

In Ukraine, they want to receive a copy of the Russian memorandum before leaving for Istanbul
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sibiga stated at a press conference with his Turkish counterpart in Kyiv that he wants to receive the Russian version of the memorandum before the start of the Istanbul talks.
“Ukraine is interested in a new round of negotiations, which may take place in Istanbul on June 2, and wants to receive the Russian version of the memorandum before they start,” the Ukrainian Foreign Minister said.
“For the next meeting, which is planned to be substantive and objective, it is important to receive the document in advance so that the departing delegation has the authority to discuss the relevant positions,” the minister added.
Sibiga also emphasized that Ukraine is interested in ending the war this year and establishing a ceasefire, whether for 30, 50, or 100 days, and is ready to discuss this with Russia openly.