ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է զգալիորեն ավելացնել Թայվանին զենքի վաճառքը՝ գերազանցելով իր առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում հաստատված 18,3 միլիարդ դոլարի սահմանը։ Այդ ծավալն արդեն իսկ ավելի քան կրկնակի գերազանցում է նախագահ Ջո Բայդենի օրոք իրականացված վաճառքները։
Reuters գործակալության հետ զրույցում երկու ամերիկացի պաշտոնյաներ հայտնել են, որ առաջիկա չորս տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը «հեշտությամբ կգերազանցի» այդ ցուցանիշը՝ նպաստելով Թայվանի պաշտպանունակությանը՝ Չինաստանի աճող ռազմական ճնշման պայմաններում։
Թայվանի կառավարությունը հայտարարել է, որ ցանկանում է պաշտպանական ծախսերը հասցնել ՀՆԱ-ի 3 տոկոսին, սակայն երկրի ընդդիմության կողմից ներկայացված բյուջեի կրճատման նախաձեռնությունը կարող է խոչընդոտել այդ նպատակին։
ԱՄՆ պաշտոնյաները կոչ են արել Թայվանի ընդդիմադիր ուժերին չխոչընդոտել երկրի պաշտպանունակության բարձրացմանը՝ այն որակելով որպես ազգային գոյատևման հարց։

US to double arms sales to Taiwan
US President Donald Trump plans to significantly increase arms sales to Taiwan, exceeding the $18.3 billion he approved during his first term. That amount is already more than double the sales made under President Joe Biden.
Two US officials told Reuters that the US would “easily exceed” that figure over the next four years, helping to bolster Taiwan’s defenses in the face of growing military pressure from China.
Taiwan’s government has said it wants to raise defense spending to 3 percent of GDP, but a budget cut plan proposed by the country’s opposition could derail that goal.
US officials have urged Taiwan’s opposition not to obstruct the country’s defense spending, calling it a matter of national survival.