Չինաստանն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարության կապակցությամբ պաշտոնական բողոք է հայտնել Վաշինգտոնին։ Ռուբիոն հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները չեղարկելու է ամերիկյան համալսարաններում սովորող չինացի ուսանողների վիզաները։
Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ որոշումն անարդարացի է և «լուրջ վնաս է հասցնում չինացի ուսանողների օրինական իրավունքներին, խաթարում երկու երկրների միջև բնականոն մշակութային փոխանակումը»։
«ԱՄՆ-ի կողմից այս խտրական քաղաքականությունը բացահայտում է նրա կողմից քարոզվող ազատության և բացության մասին հռչակագրերի կեղծ բնույթը»,- ասել է նա։
Մարկո Ռուբիոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կակտիվացնի վիզաների չեղարկման գործընթացն այն ուսանողների նկատմամբ, որոնք կապ ունեն Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության հետ կամ սովորում են ռազմավարական ոլորտներում։ Նա հավելել էր, որ վիզային նոր չափորոշիչներ են մշակվելու՝ Չինաստանից և Հոնկոնգից դիմումների նկատմամբ վերահսկողությունը խստացնելու համար։

The US-China "war" is moving to the field of student visas
China has lodged a formal complaint with Washington over US Secretary of State Marco Rubio's statement. Rubio said the United States would revoke visas for Chinese students studying at American universities.
A Chinese Foreign Ministry spokesman said the decision was unfair and "seriously undermines the legitimate rights of Chinese students and disrupts normal cultural exchanges between the two countries."
"This discriminatory policy by the US exposes the false nature of its declarations of freedom and openness," he said.
Marco Rubio said the US would step up its efforts to revoke visas for students with ties to the Chinese Communist Party or studying in strategic fields. He added that new visa standards would be developed to tighten control over China and Hong Kong applications.