ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «լավ բանակցություններ» է վարում Իրանի հետ։
«Մենք շատ լավ բանակցություններ ենք վարում Իրանի հետ։ Կտեսնենք՝ դա ինչ-որ բան նշանակո՞ւմ է, թե՞ ոչ, բայց մենք լավ բանակցություններ ենք վարում»,- Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է նա։
Իրանի և Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները մայիսի 23-ին Հռոմում անցկացրել էին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ բանակցությունների հինգերորդ փուլը, որտեղ որպես միջնորդ հանդես էր եկել Օմանը։ Խորհրդակցություններից հետո Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսաիդին հայտնել էր, որ «որոշակի, բայց ոչ վերջնական առաջընթաց» է գրանցվել։ Ինչպես նշել էր նրա իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչին, Թեհրանն ու Վաշինգտոնը հույս ունեն դրական արդյունքների հասնել մեկ կամ երկու հանդիպման ժամանակ։
Երեքշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թեմի Բրյուսը հայտարարել էր, որ բանակցությունների վերջին փուլը կառուցողական էր։ Նա նաև նշել էր, որ կողմերը «համաձայնվել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում»։

The US is having "good talks" with Iran. Trump
"We are having excellent talks with Iran. We'll see if that means anything, but we are having good talks," he told reporters at the White House.
Representatives of Iran and the United States held the fifth round of talks in Rome on May 23 to resolve the Iran nuclear program crisis, which Oman mediated. After the consultations, Omani Foreign Minister Badr al-Busaidy said there was "some progress, but not final." As his Iranian counterpart Abbas Araghchi said, Tehran and Washington hope to achieve positive results in one or two meetings.
At a briefing on Tuesday, State Department spokeswoman Tammy Bruce said that the latest round of talks had been constructive. He also noted that the parties "agreed to meet again shortly."