Պուտինն արևմտյան առաջնորդներից գրավոր հանձնառություն է պահանջում. Reuters
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու պայմանները ներառում են արևմտյան առաջնորդների գրավոր հանձնառություն՝ դադարեցնել ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը դեպի արևելք և չեղարկել Ռուսաստանի դեմ սահմանված որոշ պատժամիջոցներ. գրում է Reuters-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ավելի քան երկու ժամ տևած զրույցից հետո Պուտինն ասել է՝ համաձայնել է Ուկրաինայի հետ աշխատել հաշտության մասին հուշագրի վրա՝ սահմանելու խաղաղության համաձայնագրի ուրվագծերը, ներառյալ հաշտության ժամկետները։ Ռուսաստանը հայտարարում է, որ ներկայումս մշակում է հուշագրի իր տարբերակը և չի կարող գնահատել, թե որքան ժամանակ կպահանջվի դրա համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ ցանկանում է վերջ դնել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր Եվրոպայի ամենամահաբեր հակամարտությանը։ Վերջին օրերին նա դժգոհություն է արտահայտել Պուտինի հանդեպ՝ զգուշացնելով, որ ռուս առաջնորդը «խաղում է կրակի հետ»՝ հրաժարվելով Կիևի հետ բանակցել հաշտության մասին։

Russian President Vladimir Putin’s conditions for ending the war in Ukraine include a written commitment from Western leaders to halt NATO’s eastward expansion and lift some sanctions against Russia, Reuters reported, citing sources.
After a more than two-hour conversation with US President Donald Trump last week, Putin said he had agreed to work with Ukraine on a memorandum of understanding to outline a peace agreement's outlines, including a ceasefire timetable. Russia says it is currently working on its version of the memorandum and cannot estimate how long it will take.
US President Donald Trump has repeatedly said he wants to end Europe’s deadliest conflict since World War II. Recently, he has expressed discontent with Putin, warning that the Russian leader is “playing with fire” by refusing to negotiate a peace deal with Kyiv.