Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական աջակցությունը կընդլայնվի․ Գերմանիայի կանցլեր
«Կիևի նկատմամբ զանգվածային հարվածները ապտակ են բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են հրադադարի հասնելու համար», – ասել է Ֆրիդրիխ Մերցը Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո։
Գերմանիայի կանցլերը հայտարարել է, որ Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական աջակցությունը կընդլայնվի, որպեսզի Կիևը կարողանա պաշտպանվել ռուսական ագրեսիայից։ Բացի այդ, Գերմանիան ուժեղացնելու է ճնշումը Ռուսաստանի վրա՝ թուլացնելու Մոսկվայի ռազմական մեքենան և բացելու բանակցությունների ճանապարհը։
«Մենք քննարկեցինք հրադադարի հասնելու ջանքերը։ Ոչ ոք այնքան չի ձգտում խաղաղության, որքան Ուկրաինան։ Կիևը արդեն մի քանի շաբաթ է՝ պատրաստ է հրադադարի։ Հաջորդ քայլը՝ բանակցություններ Ռուսաստանի հետ։ Մենք հույս ենք դնում ԱՄՆ-ի աջակցության վրա։ Մոսկվան ցանկանում է ժամանակ շահել։ Պուտինի կողմից դեռ մեկ շաբաթ առաջ հայտարարված հուշագրին դեռ սպասում ենք», – նշել է Մերցը։
Նա նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է հաջորդ տեխնիկական բանակցություններին Ռուսաստանի հետ՝ անկախ դրանց անցկացման վայրից, և որ եվրոպացիներն այդ գործընթացը պատրաստ են աջակցել։
Գերմանիան կշարունակի աջակցել Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան դա անհրաժեշտ կլինի, ասել է Մերցը։
«Պատերազմը փոխել է Ուկրաինայի և Գերմանիայի հարաբերությունները ոչ միայն հասարակական, այլև կառավարական մակարդակով։ Տարվա վերջին, առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում, տեղի կունենան միջկառավարական խորհրդակցություններ։Գերմանիայի դաշնային կառավարության գրեթե բոլոր նախարարներն այսօր սերտորեն համագործակցում են իրենց ուկրաինացի գործընկերների հետ։ Եվ այս համագործակցությունը մենք կշարունակենք ընդլայնել», – եզրափակել է Մերցը։

Military assistance to Ukraine will be expanded. German Chancellor
“The massive strikes on Kyiv are a slap in the face to all those fighting for a ceasefire,” said Friedrich Merz after meeting with Zelensky.
The German Chancellor announced that military support for Ukraine would be expanded so that Kyiv could defend itself against Russian aggression. In addition, Germany would pressure Russia to weaken Moscow’s military machine and pave the way for negotiations.
“We discussed efforts to achieve a ceasefire. No one wants peace as much as Ukraine. Kyiv has been ready for a ceasefire for several weeks now. The next step is negotiations with Russia. We are counting on the support of the United States. Moscow wants to buy time. We are still waiting for the memorandum announced by Putin a week ago,” Merz noted.
He also announced that Ukraine was ready for further technical talks with Russia, regardless of the venue, and that the Europeans were prepared to support this process.
Germany will continue to support Ukraine for as long as necessary, Merz said.
“The war has changed relations between Ukraine and Germany, both at the public and the governmental level. Intergovernmental consultations will take place at the end of the year for the first time in many years. Almost all German federal government ministers are working closely with their Ukrainian counterparts. And we will continue to expand this cooperation,” Merz concluded.