Հեռակա բանավեճ է ծավալվել ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և Թրամփի հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելլոգի միջև։
Մեդվեդևը, մեջբերելով Թրամփի գրառումը, թե «Պուտինը կրակի հետ է խաղում», արձագանքել է. «Միակ իսկապես վատ բանը Երրորդ համաշխարհային պատերազմն է։ Հուսով եմ՝ Թրամփը դա հասկանում է»։
Քելլոգը պատասխանել է. «Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մասին խոսելը անխոհեմ և անտեղի մեկնաբանություն է։ Նախագահ Թրամփը ջանքեր է գործադրում պատերազմը կանգնեցնելու և սպանությունները դադարեցնելու համար։ Մենք սպասում ենք Ձեր խոստացած մեմորանդումին, որը պետք է ստանայինք մեկ շաբաթ առաջ։ Անմիջապես դադարեցրեք կրակը»։

Между заместителем председателя Совета безопасности РФ Дмитрием Медведевым и специальным представителем Трампа Китом Келлоггом развернулась дистанционная дискуссия.
Медведев, цитируя запись Трампа о том, что «Путин играет с огнем», ответил: «Единственная по-настоящему плохая вещь — это Третья мировая война. Надеюсь, Трамп это понимает».
Келлогг в ответ заявил: «Говорить о Третьей мировой войне — это безрассудный и неуместный комментарий. Президент Трамп прилагает усилия, чтобы остановить войну и прекратить убийства. Мы ждем обещанного вами меморандума, который должны были получить неделю назад. Немедленно прекратите огонь».