CNN-ը, հղում անելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին, գրում է, որ անցյալ շաբաթ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի ժամանակ ՌԴ նախագահը խոստացել էր մոտ օրերս ուղարկել «խաղաղության մեմորանդում», որտեղ կներկայացվեին Ուկրաինայի հետ հաշտություն հաստատելու Ռուսաստանի պահանջները։
Սակայն, մեկ շաբաթից ավելի անց ԱՄՆ-ն դեռ չի ստացել այդ փաստաթուղթը, հայտնում են աղբյուրները։ Թրամփն այժմ քննարկում է առաջիկա օրերին Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը՝ դժգոհություն հայտնելով հակամարտության ընթացքից, նշում են իրավիճակին ծանոթ անձինք։
Պուտինի հետ զրույցում Թրամփն ասել է, որ Ռուսաստանը և Ուկրաինան պետք է ուղիղ բանակցեն, իսկ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան անհրաժեշտության դեպքում կաջակցեն։
Վերջին շաբաթներին մշակվել են Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների նոր տարբերակներ, սակայն Թրամփը դեռ չի հաստատել դրանք։ Կիրակի օրը նա հայտարարել է, որ «անպայման» կդիտարկի պատժամիջոցները՝ հաշվի առնելով հրթիռային և անօդաչու սարքերի ռմբակոծությունները, որոնք բազմաթիվ զոհերի պատճառ են դարձել։ Իրավիճակին ծանոթ անձինք նշում են, որ Թրամփը կարող է հրաժարվել նոր պատժամիջոցներից, ինչպես արել է նախկինում՝ հետ կանգնելով Ռուսաստանի դեմ սպառնալիքներից։ Նա մտահոգություն է հայտնել, որ պատժամիջոցները կարող են խոչընդոտել խաղաղ բանակցություններին։

Trump is not yet in a hurry to impose sanctions on Russia. CNN
CNN, citing its sources in the White House, writes that during a phone call between Donald Trump and Vladimir Putin last week, the Russian president promised to send a “peace memorandum” in the coming days, which would present Russia’s demands for reconciliation with Ukraine.
However, more than a week later, the United States has not yet received the document, the sources say. People familiar with the situation say Trump is now considering the possibility of imposing new sanctions on Moscow in the coming days, expressing dissatisfaction with the course of the conflict.
In a conversation with Putin, Trump said that Russia and Ukraine should negotiate directly, and the United States and Europe will support it if necessary.
New options for sanctions against Moscow have been developed in recent weeks, but Trump has not yet approved them. On Sunday, he said that he would “absolutely” consider sanctions, taking into account the missile and drone strikes that have caused numerous casualties. People familiar with the situation say Trump could back off on new sanctions, as he has done in the past, backing off on threats against Russia. He has expressed concern that sanctions could hinder peace talks.