Ուկրաինան կպատասխանի Ռուսաստանի «խաղաղության հուշագրին». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ Ուկրաինան անպայման կպատասխանի պատերազմում խաղաղության հաստատման քայլերի վերաբերյալ «հուշագրի» ռուսական նախագծին:  Զելենսկին այս մասին հայտարարել է մայիսի 27-ին կայացած մամուլի ասուլիսում։
Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինան աջակցել է կրակի անվերապահ դադարեցմանն ու հրադադարի հաստատման, ինչպես նաև դիվանագիտական ուղով առաջ շարժվելուն՝ ցանկացած ձևաչափով և մասնակիցներով։ Ուկրաինան պատրաստ է նաև հանդիպել ռուսական կողմի հետ՝ ինչպես անմիջական, այնպես էլ ԱՄՆ-ի կամ Եվրոպայի միջնորդությամբ։
«Ռուսաստանը Ստամբուլում ներկայացրեց համապատասխան պայմաններ, և մենք կարողացանք պայմանավորվել հազարավոր կալանավորների փոխանակման շուրջ։ Դա լավ արդյունք էր։ Սակայն հրադադարի հարցում Ստամբուլյան հանդիպման օրակարգի մնացած քայլերին Ռուսաստանը պատրաստ չէր։ Նրանք ասացին՝ մենք ձեզ կվերադառնանք որոշակի ազդակներով», – ասել է Զելենսկին։

Ukraine will respond to Russia's "peace memorandum." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said at a press conference on May 27 that Ukraine will definitely respond to the Russian draft of a “memorandum” on steps to establish peace in the war.
He recalled that Ukraine supported an unconditional cessation of fire, establishing a ceasefire, and moving forward along the diplomatic path in any format and with any participants. Ukraine is also ready to meet with the Russian side directly and through the mediation of the United States or Europe.
“Russia presented the appropriate conditions in Istanbul, and we agreed on exchanging thousands of prisoners. That was a good result. However, Russia was not ready for the remaining steps on the agenda of the Istanbul meeting on the ceasefire. They said, “We will return to you with certain signals,” Zelensky said.
According to him, the United States and Turkey provided Ukraine with the same information from the Russian side.