Ուկրաինան հույս ունի, որ ԱՄՆ-ը չի հեռանա խաղաղ գործընթացից
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հույս ունի՝ Միացյալ Նահանգները չի սատարի Ռուսաստանի փորձերին՝ ստիպել Ուկրաինային հրաժարվել իրեն ենթակա տարածքներից։ Նախագահը նշել է, որ Կիևը չի ցանկանում, որպեսզի ԱՄՆ-ն դուրս գա խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացից։
«Մինչ այժմ ԱՄՆ-ն իրականացնում է երկու կարևոր աշխատանք՝ դիվանագիտական և պատժամիջոցային։ Մենք ցանկանում ենք կոնկրետ քայլեր, որոնց մասին արդեն հայտնել ենք։ Երրորդ՝ վերականգնվել են զինվորական մատակարարումները և հետախուզական աջակցության տրամադրումը։ Այս ամենը մեզ համար չափազանց կարևոր է», - ընդգծել է Զելենսկին։
Զելենսկիի խոսքով՝ Ուկրաինան ակնկալում է, որ իր ռազմավարական գործընկերը կշարունակի աջակցել երկրի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ խաղաղ գործընթացում հավասարակշռված մասնակցությամբ։

Ukraine hopes that the US will not leave the peace process
Ukrainian President Volodymyr Zelensky hopes the United States will not support Russia's attempts to force Ukraine to give up territories under its control. The president noted that Kyiv does not want the United States to withdraw from the peace settlement negotiations.
"So far, the United States has carried out two important tasks: diplomatic and punitive. We want concrete steps, which we have already announced. Third, military supplies and intelligence support have been restored. All this is extremely important for us," Zelensky stressed.
According to Zelensky, Ukraine expects its strategic partner to continue supporting the country's sovereignty and territorial integrity and to participate in the peace process in a balanced manner.