Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ժամանակ հաստատել է հանրապետության պատրաստակամությունը՝ ընդունելու Ուկրաինայի հարցով խաղաղ բանակցությունների նոր փուլը և ցանկացած աջակցություն ցուցաբերելու հակամարտության կարգավորմանը։ Այս մասին գրում է թուրքական կառավարամետ Hürriyet թերթը։
Ֆիդանը երկօրյա այցով Մոսկվայում է իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հրավերով։ Մայիսի 26-ին նա հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկու հետ, որը գլխավորում էր ռուսական պատվիրակությունը մայիսի 16-ին Ստամբուլում Ուկրաինայի հետ բանակցություններում։ Ֆիդանին ընդունել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Բանակցությունների մյուս կարևոր թեման, ինչպես նշում է Hürriyet-ը, Սիրիայում տիրող իրավիճակն է։
«Անկարան ցանկանում է, որ Ռուսաստանը շարունակի աջակցել Սիրիայի քաղաքական և տարածքային ամբողջականությանը»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

Turkey is ready to accept the new round of negotiations. Hürriyet
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan confirmed during talks in Moscow that the republic is ready to accept a new round of peace talks on Ukraine and to provide any support for the settlement of the conflict. The pro-government Turkish newspaper Hürriyet reported this.
Fidan is on a two-day visit to Moscow at the invitation of his Russian counterpart Sergey Lavrov. On May 26, he met with Russian Presidential Assistant Vladimir Medinsky, who led the Russian delegation at the talks with Ukraine in Istanbul on May 16. Russian President Vladimir Putin also received Fidan.
Another important topic of the talks, as Hürriyet notes, is the situation in Syria.
“Ankara wants Russia to continue supporting the political and territorial integrity of Syria,” the publication says.