Ուկրաինան պատրաստ է Եվրոպայում Ադրբեջանի համար առանցքային էներգետիկ հանգույց դառնալ․ գրել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիգան՝ ամփոփելով Բաքու այցի արդյունքները:
«Ինչպես և ԵՄ-ն, մենք Ադրբեջանին դիտարկում ենք որպես Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության առանցքային մատակարար, և պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ։ Ուկրաինան պատրաստ է Ադրբեջանի համար առանցքային էներգետիկ հանգույց դառնալ Եվրոպայում», - նշել է նա։
Սիբիգան ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չափազանց կարևոր գործընկեր է Ուկրաինայի համար:
«Այս ամենի մասին խոսել եմ ամեն հանդիպման ժամանակ։ Նախ, Ադրբեջանի նախագահ և Ուկրաինայի բարեկամ Իլհամ Ալիևի հետ։ Շնորհակալություն եմ հայտնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը հարգելու դիրքորոշման համար»,- նշել է նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկեր է, և այժմ ճիշտ ժամանակն է՝ այդ գործընկերությանը նոր թափ հաղորդելու:

"Zelensky and Aliyev reached an agreement in Davos." Sybiha
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha wrote, summarizing the results of his visit to Baku, that Ukraine is ready to become a key energy hub for Azerbaijan in Europe.
"Like the EU, we consider Azerbaijan a key supplier of Europe's energy security and are ready to contribute. Ukraine is ready to become a key energy hub for Azerbaijan in Europe," he noted.
Sybiha emphasized that Azerbaijan is an extremely important partner for Ukraine.
"I have talked about all this at every meeting. First, I met with the President of Azerbaijan and a friend of Ukraine, Ilham Aliyev. I expressed my gratitude for respecting Ukraine's territorial integrity and sovereignty," the minister noted.
He emphasized that Azerbaijan is a strategic partner, and now is the right time to give new impetus to this partnership.