Գազայում սովից երեխաներ են մահացել
Վերջին երկու օրերին Գազայում սովից մահացել է 29 երեխա և տարեց մարդ. հայտնել է Պաղեստինի ինքնավարության առողջապահության նախարարը: Նույն ժամանակահատվածում Իսրայելի ռազմական հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 52 մարդ։
Գազայում սովամահության դեպքերի մասին հայտարարությունը հնչել է այն ժամանակ, երբ Իսրայելի կողմից մոտ երեք ամիս շարունակված շրջափակումը մեղմելու և ընդլայնված ռազմական գործողությունները դադարեցնելու միջազգային ճնշումներից հետո այս շաբաթ պաղեստինցիներին սննդի օգնություն է սպասվում։
Հինգշաբթի օրը ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործակալության (OCHA) խոսնակ Յենս Լերկեն հայտնել է, որ Գազա մուտք է գործել 200 բեռնատարից մոտ 90-ը։ Դրանք տեղափոխում էին դեղորայք, ցորենի ալյուր և սննդային պարագաներ: Լերկեն նշել է, որ օգնություն բաժանող խմբերը բախվում են լուրջ խոչընդոտների՝ անվտանգության սպառնալիքների, կողոպուտի վտանգի և Իսրայելի իշխանությունների հետ համակարգման խնդիրների պատճառով:
Միևնույն ժամանակ, Պաղեստինի Կարմիր մահիկը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ Գազայի պաղեստինցիները դեռևս չեն ստացել սահմանն անցած օգնության բեռները: Նրանք նաև նշել են, որ այդքան սակավաթիվ բեռնատարներ ուղարկելը «սպանության հրավեր» է, քանի որ դա կարող է խմբային անկարգություններ առաջացնել:

Children die of starvation in Gaza
At least 29 children and an older adult have died of starvation in Gaza in the past two days, the Palestinian Authority's health minister said. At least 52 people have been killed by Israeli military strikes in the same period.
The announcement of the starvation deaths in Gaza comes as food aid is expected to reach the Palestinians this week, following international pressure on Israel to ease its nearly three-month-long blockade and halt its expanded military operations.
Jens Lerke, spokesman for the UN's humanitarian agency (OCHA), said on Thursday that about 90 of the 200 trucks had entered Gaza. They were carrying medicine, wheat flour, and food supplies. Lerke said aid groups were facing serious obstacles due to security threats, the risk of looting, and coordination problems with Israeli authorities.
Meanwhile, the Palestinian Red Crescent said on Thursday that Palestinians in Gaza had not yet received the aid shipments that had crossed the border. They also noted that sending so few trucks was an "invitation to murder" because it could spark sectarian violence.