«Սերբիան պետք է ռազմավարական ընտրություն կատարի». Կալլաս
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայյա Կալլասը Բելգրադ կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է, որ Սերբիան կանգնած է ռազմավարական, աշխարհառազմավարական ընտրության առջև, թե որտեղ է ուզում լինել: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարի խոսքերը մեջբերել Է Associated Press գործակալությունը:
«Սերբիայի եվրոպական ապագան կախված է այն արժեքներից, որոնք նա կորոշի պաշտպանել», - ասել է Կալլասը երկու շաբաթ անց այն բանից հետո, երբ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչն անտեսել էր Բրյուսելի նախազգուշացումները և մայիսի 9-ին մասնակցել Մոսկվայում Հաղթանակի զորահանդեսին:
«Սերբիայի քաղաքական ղեկավարության հետ իմ քննարկումներից պարզ է դառնում, որ ԵՄ անդամակցությունը մնում է ռազմավարական նպատակ: Սակայն ես ուզում եմ ընդգծել, որ մենք պետք է գործողություններ տեսնենք այդ խոսքերն ապացուցելու և աջակցելու համար։ Բարեփոխումներն այն են, թե ինչպես է Սերբիան առաջ շարժվելու ԵՄ ճանապարհով»,- ասել է Կալլասը։

During a visit to Belgrade, the European Union's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, said Serbia faces a strategic, geostrategic choice about where it wants to be. The Associated Press quoted the EU's top diplomat as saying.
"Serbia's European future depends on the values ​​it chooses to defend," Kallas said, two weeks after Serbian President Aleksandar Vucic ignored warnings from Brussels and attended the Victory Parade in Moscow on May 9.
"My discussions with Serbia's political leadership have shown that EU membership remains a strategic goal. But I want to emphasize that we need to see action to prove and back up those words. Reforms are how Serbia will move forward on its EU path," Kallas said.