«Պատրաստ ենք աջակցել խաղաղության համաձայնագրի հարցում». Լավրով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ես երեկ Հայաստանում էի։ Հայկական կողմը փորձում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունն իրագործել՝ իր տարածքը, լոգիստիկ հնարավորությունները ներդնելով աշխարհամասային մեծ ծրագրերում»,- «Պատմական հարավային ռուսական հողեր. ազգային ինքնություն և ժողովուրդների ինքնորոշում» ֆորումի ժամանակ  ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը Սերգեյ Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ն կողմ է, որ ողջ ենթակառուցվածքային ծրագրերն իրականացվեն. «Բայց որպեսզի «Խաղաղության խաչմերուկը» գործնականում կիրառվի, հարկավոր է՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի։ Մենք ի սրտե հաջողություն ենք ցանկանում։ Ընդամենը երեկ մենք ՀՀ վարչապետի ու նախագահի հետ քննարկում էինք դա»։ Լավրովը նշել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավոր է եղել Հայաստանի, ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի միջև մի քանի եռակողմ գագաթնաժողովների հիման վրա. «Մենք պատրաստ ենք հետագայում էլ աջակցել, եթե կողմերը դրանում հետաքրքրված են»։
Նա անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ նշելով, որ տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը էապես կբարձրացնի նաև աշխարհամասի այդ հատվածի մրցակցայնությունը։

«Готовы поддержать в вопросе мирного соглашения». Лавров (ВИДЕО)
«Я вчера был в Армении. Армянская сторона стремится реализовать инициативу «Перекресток мира», вкладывая свою территорию и логистические возможности в крупные региональные проекты», — заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на форуме «Исторические южнорусские земли: национальная идентичность и самоопределение народов».
По его словам, Россия поддерживает реализацию всех инфраструктурных проектов: «Но для того, чтобы «Перекресток мира» был практически реализован, необходимо подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Мы искренне желаем успеха. Буквально вчера мы обсуждали это с премьер-министром и президентом Армении». Лавров отметил, что мирное соглашение стало возможным благодаря нескольким трехсторонним саммитам между Арменией, Россией и Азербайджаном: «Мы готовы и дальше оказывать поддержку, если стороны в этом заинтересованы».
Он также коснулся армяно-турецких отношений, отметив, что разблокировка транспортных и экономических коммуникаций значительно повысит конкурентоспособность этого региона.