Թրամփի և Ռամաֆոսայի հանդիպումը վերածվել է վեճի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսայի՝ Սպիտակ տանը տեղի ունեցած հանդիպումն անցել է լարված մթնոլորտում։ Այն վերածվել է վեճի՝ Հարավային Աֆրիկայում սպիտակ բնակչության նկատմամբ «ցեղասպանության» վերաբերյալ վիճահարույց պնդումների պատճառով։
Հանդիպման սկզբում մթնոլորտը եղել է հանգիստ։ Թրամփն ու Ռամաֆոսան խոսել են գոլֆի մասին, իսկ վերջինս նշել է, որ Թրամփին նվիրել է 14 կգ կշռող գիրք, որը ներկայացնում է Հարավային Աֆրիկայի գոլֆի դաշտերը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահին՝ համավարակի ընթացքում ցուցաբերված աջակցության համար։
Սակայն հանդիպման ընթացքը կտրուկ փոխվել է այն պահից, երբ ներկաներին միացել է Թրամփի խորհրդական, միլիարդատեր Իլոն Մասկը։ Քննարկման հիմնական թեման դարձել է Հարավային Աֆրիկայում ապրող սպիտակամորթ աֆրիկաներների՝ հոլանդական և ֆրանսիական վերաբնակիչների ժառանգների նկատմամբ կիրառվող բռնությունների և «ցեղասպանության» հարցը։
Օվալաձև աշխատասենյակում Դոնալդ Թրամփը ցուցադրել է մի շարք տեսանյութեր՝ հայտարարելով․ «Սա սարսափելի տեսարան է, երբեք նման բան չեմ տեսել»։ Նա նաև ներկայացրել է, իր խոսքերով, սպանված սպիտակամորթ հարավաֆրիկացիների լուսանկարներ։
Գերեզմանոցում նկարահանված տեսանյութերից մեկի ցուցադրման ընթացքում նախագահ Ռամաֆոսան հետաքրքրվել է՝ որտեղ է տեսանյութը նկարահանվել՝ նշելով, որ նախկինում նման բան չի տեսել։ Նա հավելել է, որ աֆրիկացի ընդդիմադիր գործիչ Ջուլիուս Մալեմայի արտահայտությունները և գործողությունները չեն արտացոլում Հարավային Աֆրիկայի պաշտոնական դիրքորոշումը։
Ռամաֆոսան ընդգծել է, որ Հարավային Աֆրիկան ժողովրդավարական երկիր է, որտեղ քաղաքացիներն ունեն ազատ արտահայտվելու իրավունք, սակայն միաժամանակ նշել է, որ հանցագործության խնդիրը վերաբերում է բոլորին՝ անկախ մաշկի գույնից։
Հանդիպումից հետո նախագահ Ռամաֆոսան, մեկնաբանելով ստեղծված իրավիճակը, ասել է․ «Դուք ցանկանում էիք տեսնել դրամա և ինչ-որ մեծ իրադարձություն։ Ներողություն եմ խնդրում, որ որոշ չափով հիասթափեցրինք Ձեզ»։

The White House meeting between US President Donald Trump and South African President Cyril Ramaphosa was tense. It turned into a dispute over controversial allegations of "genocide" against the white population in South Africa.
The atmosphere at the beginning of the meeting was calm. Trump and Ramaphosa talked about golf, and the latter noted that he had given Trump a 14-kilogram book depicting the golf courses of South Africa. He also thanked the US president for his support during the pandemic.
However, the course of the meeting changed dramatically when Trump's adviser, billionaire Elon Musk, joined the meeting. The main topic of discussion became the issue of violence and "genocide" against white Afrikaners living in South Africa, descendants of Dutch and French settlers.
In the Oval Office, Donald Trump showed a series of videos, declaring: "This is a terrible sight, I have never seen anything like it." He also presented, in his words, photographs of murdered white South Africans.
During a screening of one of the videos shot at the cemetery, President Ramaphosa asked where the video was shot, noting that he had never seen anything like it. He added that the statements and actions of African opposition figure Julius Malema did not reflect South Africa's official position.
Ramaphosa emphasized that South Africa is a democratic country where citizens have the right to free expression, but at the same time noted that the crime problem affects everyone, regardless of skin color.
After the meeting, President Ramaphosa commented on the situation: "You wanted to see drama and something big. I apologize for disappointing you to some extent."