Իսրայելը կրակել է օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցիչների ուղղությամբ
Իսրայելի զինված ուժերը նախազգուշական կրակոցներ են արձակել միջազգային դիվանագետների պատվիրակության ուղղությամբ Ջենին քաղաքում։ Ինչպես հայտնում են միջազգային լրատվամիջոցները՝ միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ պատվիրակությունը, որի կազմում եղել են Եվրամիության, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի և Չինաստանի ներկայացուցիչներ, այցելել է Ջենին։
Պաղեստինյան իշխանությունների հաղորդմամբ՝ դիվանագետները գտնվում էին քաղաքում՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու նպատակով, երբ Իսրայելի զինծառայողները կրակ են բացել նրանց ուղղությամբ։
Իսրայելի բանակը հայտարարում է, որ պատվիրակությունը շեղվել է նախապես համաձայնեցված երթուղուց, ինչն էլ ստիպել է զինծառայողներին կրակ բացել՝ նրանց տարածքից հեռացնելու նպատակով։
Ավելի քան տասը երկրների կառավարություններ կոշտ արձագանք են հայտնել միջադեպին՝ դատապարտելով Իսրայելի գործողությունները և դրանք որակելով որպես անընդունելի։ Իսրայելի կողմը շեշտում է, որ կրակոցները եղել են բացառապես նախազգուշական և ոչ մի նպատակ չեն ունեցել դիվանագետներին վնասելու։

Israel fires on foreign diplomats
Israeli forces fired warning shots at a delegation of international diplomats in the city of Jenin. According to global media, the incident occurred when the delegation, which included representatives of the European Union, Great Britain, Russia, and China, visited Jenin.
According to the Palestinian authorities, the diplomats were in the city to familiarize themselves with the situation on the ground when Israeli soldiers opened fire on them.
The Israeli army says that the delegation deviated from a previously agreed route, which forced the soldiers to open fire to remove them from the territory.
More than a dozen governments have reacted harshly to the incident, condemning Israel's actions and describing them as unacceptable. The Israeli side emphasizes that the shots were exclusively warning and had no intention of harming the diplomats.