Վրաստանի արձագանքը Ռուբիոյի սուր հայտարարությանը
Վրաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն որևէ հիմք չունի կասկածի տակ դնել Վրաստանի հետ համակարգային համագործակցությունը:
Մակա Բոչորիշվիլին մեկնաբանել է Սենատում Վրաստանի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարությունը:
«Ես չեմ կարծում, որ վրացական կառավարության նկատմամբ կարող է նման գնահատական գոյություն ունենալ, ես չեմ կարծում, որ նման գնահատականի համար որևէ հիմք կա։ Մենք ունեցել և շարունակում ենք շատ լավ համակարգային համագործակցություն ունենալ ԱՄՆ - ի հետ, երբ խոսքը գնում է համակարգային համագործակցության մասին, և որևէ հիմք չկա այդ համագործակցությունը կասկածի տակ դնելու», - հայտարարել է Բոչորիշվիլին։
Նրա խոսքով՝ դատելով ամեն ինչից՝ ԱՄՆ վարչակազմը դեռևս չունի ձևավորված դիրքորոշում Վրաստանի նկատմամբ, և դա հիմնական հետևությունն է, որը կարելի է անել պետքարտուղարի ասածից:
Նա նաև նշել է, որ 30 տարի շարունակ Վրաստանը տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի հուսալի գործընկերն է:
Հատկանշական է, որ պետքարտուղար Ռուբիոն Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ, պատասխանելով Վարստանի վերաբերյալ հարցին, հայտարարել է. «Միացյալ Նահանգների նպատակն է հետևել  ազգային շահերին, ուստի մենք ինքներս մեզ հարց ենք տալիս. արդյո՞ք հակաամերիկյան կառավարության գոյությունը համապատասխանում է մեր շահերին աշխարհի կարևոր տարածաշրջանում»:

Georgia's reaction to Rubio's sharp statement
The Georgian Foreign Minister stated that the US has no reason to question the systemic cooperation with Georgia.
Maka Bochorishvili commented on the statement of US Secretary of State Marco Rubio regarding Georgia in the Senate.
"I do not think such an assessment can exist regarding the Georgian government; I do not think there is any basis for such an assessment. We have had and continue to have excellent systemic cooperation with the US, and there is no reason to question this cooperation," Bochorishvili stated.
According to him, judging by everything, the US administration still does not have a formed position in Georgia, and this is the main conclusion that can be drawn from what the Secretary of State said.
He also noted that for 30 years, Georgia has been the US's reliable partner in the region.
It is noteworthy that during the hearings of the House of Representatives Foreign Affairs Committee, Secretary of State Rubio, answering a question about Georgia, stated: "The goal of the United States is to follow the national interests, so we ask ourselves the question: does the existence of an anti-American government correspond to our interests in an important region of the world?"