Չորեքշաբթի երեկոյան Վաշինգտոնի Կապիտալ Ջուիշ թանգարանի մոտ սպանվել է Իսրայելի դեսպանատան երկու աշխատակից։ Ոստիկանությունը հայտնել է, որ կասկածյալը ձերբակալվել է: Հանցագործության գործիք հանդիսացած զենքը հայտնաբերվել է:
Հանցագործը ձերբակալվելիս բղավել է. «Ազատություն Պաղեստինին»։
Կատարվածին արձագանքել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ գրելով. «Այս սպանությունները, որոնք ակնհայտորեն հիմնված են հակասեմիտիզմի վրա, պետք է դադարեն հիմա։ Ատելությունն ու ծայրահեղականությունը տեղ չունեն ԱՄՆ-ում: Ցավակցություններ զոհերի ընտանիքներին: Շատ տխուր է, որ նման բաներ կարող են պատահել»:
Քաղաքապետ Մյուրիել Բոուսերը հայտնել է, որ կասկածյալը ձերբակալվել է անվտանգության աշխատակիցների կողմից՝ թանգարան մտնելուց հետո: Նա հրեական միջոցառման հյուրերի ցուցակներում չի եղել, և հրաձգությունից առաջ սպառնալիքներ չեն նկատվել։
Իսրայելի դեսպանատան խոսնակ Թալ Նայմ Քոհենը հայտարարել է. «Իսրայելի դեսպանատան երկու աշխատակիցներ այս երեկո մոտ տարածությունից գնդակահարվել են Վաշինգտոնի Կապիտալ Ջուիշ թանգարանում կայացած հրեական միջոցառման ժամանակ: Մենք լիակատար վստահություն ունենք տեղական և դաշնային իրավապահ մարմինների նկատմամբ՝ հանցագործին ձերբակալելու և Իսրայելի ներկայացուցիչներին ու հրեական համայնքներին ԱՄՆ-ում պաշտպանելու հարցում»:

Two employees of the Israeli Embassy were shot dead Wednesday night near the Capital Jewish Museum in Washington, D.C. Police said the suspect was in custody. The weapon used in the crime has been recovered.
President Donald Trump responded to the incident by writing: "These killings, which are motivated by anti-Semitism, must stop now. Hate and extremism have no place in the United States. My condolences to the families of the victims. Sadly, such things can happen."
Mayor Muriel Bowser said the suspect was arrested by security after entering the museum. He was not on the guest list for a Jewish event, and there were no threats made before the shooting.
Israeli Embassy spokesman Tal Naim Cohen said: "Two Israeli embassy employees were shot at close range this evening during a Jewish event at the Capital Jewish Museum in Washington, D.C. We have full confidence in local and federal law enforcement to apprehend the perpetrator and protect Israeli representatives and Jewish communities in the United States."