Ալիևը նոր պահանջ է առաջ քաշել
Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Թուրքիայում կազմակերպված այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» բնակչությանը վերաբերող համաժողովի մասնակիցներին։
Ըստ նրա՝ այդ հարցը չի վերանա Ադրբեջանի օրակարգից, քանի դեռ տեղի չի ունեցել «արևմտյան ադրբեջանցիների» վերադարձը, և այդ ցանկությունը չի նշանակում տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ։
«Ուզում եմ մասնավորապես ընդգծել, որ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի ցանկությունը չի նշանակում տարածքային պահանջ Հայաստանի նկատմամբ, և Հայաստանը պետք է ձեռնպահ մնա այդ ցանկությունն այս տեսքով ներկայացնելուց։ Այդ հարցը չի հանվի Ադրբեջանի օրակարգից, քանի դեռ չի իրականացվել վերադարձը։ Անշուշտ, անվտանգության երաշխիքներ պետք է տրամադրվեն նաև իրենց հայրենիք վերադարձող արևմտյան ադրբեջանցիներին»,- ասվում է Ալիևի ուղերձում։

Ilham Aliyev addressed the conference participants on the so-called “Western Azerbaijani” population organized in Turkey.
According to him, this issue will not disappear from Azerbaijan’s agenda until the return of “Western Azerbaijanis” has taken place, and this desire does not mean territorial claims against Armenia.
“I would like to emphasize in particular that the desire of Western Azerbaijanis to return does not mean territorial claims against Armenia, and Armenia should refrain from presenting this desire in this form. This issue will not be removed from Azerbaijan’s agenda until the return is carried out. Of course, security guarantees should also be provided to Western Azerbaijanis returning to their homeland,” Aliyev’s message reads.