Վրաստանը Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիների համար արգելել է մեքենաների վերաարտահանումը
Մայիսի 15-ից Վրաստանը վերջնականապես արգելել է տրանսպորտային միջոցների վերաարտահանում իրականացնել Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիներին: Այս մասին տեղեկացնում է bm.ge-ն՝ հղում անելով Վրաստանի ՆԳՆ սպասարկման գործակալությանը։
Գերատեսչության թեժ գծից պարզաբանել են, որ փոփոխությունները վերաբերում են ինչպես մարդատար ավտոմեքենաներին, այնպես էլ հատուկ տեխնիկային՝ բուլդոզերներին, էքսկավատորներին, գրեյդերներին, տրակտորներին: Մինչ այժմ արգելվել է վերաարտահանումը Ռուսաստան և Բելառուս, սակայն այդ երկրների քաղաքացիները կարող էին ձևակերպել ավտոմեքենաների արտահանումը Վրաստանից երրորդ երկրներ։ Այժմ այդ հնարավորությունը բացառվում է։
ՌԴ-ում նոր սահմանափակումները կապում են լրագրողական հետաքննությունների հետ, որոնցում հաղորդվում է, որ Վրաստանն օգտագործվում է որպես տարանցիկ ուղի՝ պատժամիջոցները շրջանցելու համար: Վրաստանի կառավարությունից բազմիցս հերքել են այդ հրապարակումները՝ հայտարարելով, որ երկիրը պահպանում է բոլոր սահմանափակումները։

Georgia bans re-export of cars to citizens of Russia and Belarus
Referring to the Georgian Ministry of Internal Affairs Service Agency, bm.ge reported that starting May 15, Georgia finally banned the re-export of vehicles to Russian and Belarusian citizens.
The department's hotline explained that the changes apply to passenger cars and special equipment: bulldozers, excavators, graders, and tractors. Until now, re-exporting to Russia and Belarus has been prohibited, but citizens of these countries could formalize the export of cars from Georgia to third countries. Now, this possibility is excluded.
In Russia, the new restrictions are associated with journalistic investigations, which report that Georgia is being used as a transit route to circumvent sanctions. The Georgian government has repeatedly denied these publications, stating that the country observes all restrictions.