Հռոմի Պապը պատրաստ է հյուրընկալել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի բանակցությունների հաջորդ փուլը
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին հայտնել է, որ Հռոմի Լևոն XIV Պապը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ Վատիկանում հյուրընկալել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմի դադարեցման հաջորդ բանակցությունների փուլը։
«Սրբազան քահանայապետից Վատիկանում բանակցությունները հյուրընկալելու պատրաստակամությունն ստանալը վարչապետի համար խորին երախտագիտության առիթ դարձավ՝ Պապ Լևոն XIV-ի անշեղ խաղաղասիրական ջանքերի համար»,- նշվում է Մելոնիի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Նորընտիր Պապը մայիսի 14-ին հայտարարել էր, որ Վատիկանը կարող է միջնորդ լինել համաշխարհային հակամարտություններում՝ չնշելով որևէ կոնկրետ հակամարտություն։

Pope ready to host next round of Ukraine-Russia talks
Italian Prime Minister Giorgia Meloni said that Pope Leo XIV had confirmed his willingness to host the next round of talks to end the war between Ukraine and Russia at the Vatican.
“Receiving the willingness of the Holy Father to host the talks at the Vatican was an occasion for the prime minister to express his deep gratitude for the unwavering peace efforts of Pope Leo XIV,” Meloni’s office said.
The newly elected pope said on May 14 that the Vatican could mediate in global conflicts without mentioning any specific conflict.