Երևանում գտնվող ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում Փաշինյանի անձնական մասնակցությունը Հաղթանակի 80-ամյակի միջոցառումներին՝ ի հեճուկս արևմտյան պաշտոնյաների սպառնալիքների։
«Մենք կարևորում ենք Հայաստանի հետ մեր դաշնակցային հարաբերությունները և մեր ժողովուրդների միջև խորը կապերը։ Մենք շատ հիմքեր ենք ստեղծել պետությունների հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում, որոնք պետք է առավելագույնս և խելամտորեն օգտագործենք»,- ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Ըստ Լավրովի՝ Ռուսաստանը պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ ապահովելու Հայաստանի պաշտպանությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։
«Մենք շարունակում ենք անվտանգության ոլորտը համարել մեր դաշինքի կարևորագույն հարթություններից մեկը։
Մոսկվան նույնպես անկեղծորեն շահագրգռված է Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմամբ»,- ասել է նա։

«Москва заинтересована в нормализации отношений между Ереваном и Баку». Лавров
Находящийся в Ереване министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что Москва высоко ценит личное участие Пашиняна в мероприятиях, посвященных 80-летию Победы, несмотря на угрозы западных официальных лиц.
«Мы придаем большое значение нашим союзническим отношениям с Арменией и глубоким связям между нашими народами. Мы создали множество основ для отношений между государствами во всех сферах, которые должны быть максимально и разумно использованы», — сказал глава МИД РФ на встрече в расширенном составе.
По словам Лаврова, Россия готова сделать все возможное для обеспечения защиты, суверенитета и территориальной целостности Армении.
«Мы продолжаем считать сферу безопасности одной из важнейших плоскостей нашего союза.
Москва также искренне заинтересована в полной нормализации отношений между Ереваном и Баку», — заявил он.