«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը բազմաթիվ հնարավորություններ կբացի». Էրդողան
Բուդապեշտում կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ուշադիր հետևում են Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձություններին․
«Մենք ուրախ ենք, որ Ադրբեջանը համաձայնության է եկել Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։ Եթե երկու երկրների միջև հաջողվի մշտական խաղաղություն հաստատել, դա շատ հնարավորություններ կբացի մեր թյուրքական աշխարհի համար: Այս պահին վստահ եմ, որ հաղթանակած նախագահն՝ իմ եղբայր Ալիևը, պատմության մեջ կմնա որպես տարածաշրջանում խաղաղություն բերող առաջնորդ»,- ասել է Էրդողանը։
Էրդողանն այս շրջանակում խոսել է նաև Միջին միջանցքի մասին և այն ռազմավարական որակել թյուրքական աշխարհի համար․
«Մենք մեծապես կարևորում ենք կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությունը Միջին միջանցքի հաջողության համար և ակնկալում անդամ երկրների աջակցությունը։ Նախկինում Կիպրոսում, Ղարաբաղում, Բոսնիայում և այսօր՝ Գազայում, տեղի ունեցած ողբերգությունները հիշեցնում են մեզ, որ մենք պետք է մտածենք մեր սահմաններից դուրս»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

"Peace between Armenia and Azerbaijan will open up many opportunities." Erdogan
At the summit of the Organization of Turkic States in Budapest, Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced that they are closely following the developments in the Caucasus.
“We are happy that Azerbaijan has reached an agreement on a peace agreement with Armenia. Establishing a permanent peace between the two countries will open up many opportunities for our Turkic world. At this moment, I am sure that the victorious president, my brother Aliyev, will go down in history as a leader who brought peace to the region,” Erdogan said.
Erdogan also spoke about the Middle Corridor in this context and described it as strategic for the Turkic world.
“We attach great importance to cooperation within the organization for the success of the Middle Corridor and expect the support of member states. The tragedies that occurred in the past in Cyprus, Karabakh, Bosnia, and today in Gaza remind us that we must think beyond our borders,” the Turkish president emphasized.