Ռումինիան չի մասնակցի Ուկրաինայի հավանական խաղաղապահ առաքելությանը
Ռումինիայի նորընտիր նախագահ Նիկուշոր Դանը կասկածի տակ է առնում ուկրաինական խաղաղապահ առաքելությանը ռումինացի զինվորների ուղարկման նպատակահարմարությունը։ Այս մասին հաղորդում է Politico-ն։
«Մասնակցել ուժերին, որոնք երաշխավորում են խաղաղություն Ուկրաինայում՝ ոչ։ Կարծում եմ՝ դա նպատակահարմար չէր լինի՝ հաշվի առնելով Ռումինիայի և Ռուսաստանի միջև արդեն իսկ առկա լարվածությունը», – նշել է Դանը։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ Ռումինիան պատրաստ է խորացնել աջակցությունը Ուկրաինային այլ ոլորտներում։
Դանը նաև քննադատել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի մոտեցումը Ուկրաինայի պատերազմի կարգավորմանը՝ նշելով, որ Պուտինին զիջումներ անելն ու նրա անիրատեսական պահանջներն ընդունելը չեն կարող արդար խաղաղության երաշխիք լինել։

Politico reports that Romanian President-elect Nicusor Dan has questioned the advisability of sending Romanian soldiers to the Ukrainian peacekeeping mission.
“Participating in the forces that guarantee peace in Ukraine is not appropriate. I think it would not be appropriate, given the existing tensions between Romania and Russia,” Dan said.
At the same time, he stressed that Romania is ready to deepen its support for Ukraine in other areas.
Dan also criticized former US President Donald Trump’s approach to the settlement of the war in Ukraine, noting that making concessions to Putin and accepting his unrealistic demands cannot guarantee a just peace.