Իսրայելը Սիրիայում իրականացրած հատուկ գործողության արդյունքում վերադարձրել է երկրի ամենահայտնի լրտես Էլի Քոհենին վերաբերող հազարավոր նյութեր. գրում է AP-ը։ Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կիրակի օրը հրապարակել է այդ արխիվից որոշ տարրեր՝ հանձնելով դրանց մի մասը Քոհենի կնոջը՝ Նադիա Քոհենին։ Այդ օրը լրացել էր Քոհենի մահապատժի 60-րդ տարելիցը։ Նա կախաղան էր հանվել Դամասկոսի հրապարակում՝ 1965թ. մայիսի 18-ին։
Վերադարձված շուրջ 2500 նյութերից բաղկացած արխիվում ներառված են փաստաթղթեր, ձայնագրություններ, լուսանկարներ և անձնական իրեր, որոնք հավաքագրվել էին սիրիական հետախուզության կողմից Քոհենի բռնվելուց հետո։ Նյութերի թվում են Քոհենի ձեռագիր նամակները՝ հասցեագրված ընտանիքին, լուսանկարներ նրա լրտեսական գործունեությունից, ինչպես նաև տան բանալիները, կեղծ անձնագրեր ու Մոսադից ստացած հանձնարարականներ։
Իսրայելի կառավարությունը նշում է, որ արխիվը մինչ օրս պահպանվել է Սիրիայի հետախուզական ծառայությունների պահոցներում և այժմ բերվել է Իսրայել հատուկ գործողությամբ։
Նադիա Քոհենն իր հերթին նշել է, որ ամենակարևոր նպատակը մնում է ամուսնու աճյունի վերադարձը։ Ի պատասխան՝ վարչապետը հաստատել է, որ Իսրայելը շարունակում է աշխատանքներն այդ ուղղությամբ։ Հիշեցնենք, որ Քոհենի մարմինը չի վերադարձվել Իսրայել։

Israel has retrieved thousands of files related to the country's most notorious spy, Eli Cohen, in a special operation in Syria, the AP reports. Prime Minister Benjamin Netanyahu released some of the files on Sunday, handing over some to Cohen's wife, Nadia Cohen. The day marked the 60th anniversary of Cohen's execution. He was hanged in a Damascus square on May 18, 1965.
The archive, which includes about 2,500 files, includes documents, recordings, photographs, and personal items collected by Syrian intelligence after Cohen was captured. The files include Cohen's handwritten letters to his family, photos of his spying activities, house keys, fake passports, and instructions from the Mossad.
The Israeli government notes that the archive has been preserved to this day in the vaults of the Syrian intelligence services and has now been brought to Israel in a special operation.
Nadia Cohen, in turn, noted that the most essential goal remains the return of her husband's remains. In response, the Prime Minister confirmed that Israel continues to work in this direction. It should be recalled that Cohen's body has not been returned to Israel.