Ֆրանսիայի արտաքին հետախուզական ծառայությունը՝ DGSE-ն այսօր արձագանքել է Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովի հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ ֆրանսիական ծառայության ղեկավարն իրեն խնդրել է արգելափակել Ռումինիայում պահպանողակններին աջակցող օգտահաշիվները՝ նախքան այդ երկրի նախագահական ընտրությունները։
Պաշտոնական հայտարարությունում նշվում է. «DGSE-ն կտրականապես հերքում է, թե երբևէ արվել են այդպիսի պահանջներ՝ կապված ընտրական գործընթացի հետ»:
40-ամյա տեխնոլոգիական գործարարը կիրակի ուշ երեկոյան «X»-ի իր էջում գրել էր, որ Ֆրանսիայի հատուկ ծառայության ղեկավար Նիկոլա Լեռները այս գարնանը իրեն է դիմել՝ պահանջելով արգելափակել պահպանողականներին աջակցող ձայները Ռումինիայում։
«Ես մերժեցի։ Մենք Ռուսաստանում, Բելառուսում կամ Իրանում ցուցարարներին չենք արգելափակել։ Եվրոպայում էլ չենք սկսելու դա անել», – նշել է Դուրովը։
Դուրովը նաև կասկածելի կերպով ակնարկել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը փորձել է միջամտել ռումինական ընտրություններին՝ իր Telegram ալիքում տեղադրելով հաղորդագրություն, որտեղ չի նշել երկրի անունը, բայց օգտագործել է ֆրանսիական բագետի պատկեր։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը և DGSE-ն կտրականապես հերքել են միջամտության մեղադրանքները։

French intelligence denies Durov's accusations
Today, France’s foreign intelligence service, the DGSE, responded to Telegram founder Pavel Durov’s claims that the head of the French service asked him to block accounts supporting conservatives in Romania ahead of that country’s presidential election.
The official statement reads: “The DGSE categorically denies that such demands were ever made in connection with the electoral process.”
The 40-year-old tech entrepreneur wrote on his X page late Sunday that the head of the French exceptional service, Nicolas Lerner, had contacted him this spring demanding that he block voices supporting conservatives in Romania.
“I refused. We did not block protesters in Russia, Belarus, or Iran. We will not start doing this in Europe,” Durov said.
Durov also suspiciously implied that the French government had attempted to interfere in the Romanian elections. He posted a message on his Telegram channel that did not mention the country by name but used an image of a French baguette.