Չինաստանի Առևտրի նախարարությունը մայիսի 18-ին հայտարարել է, որ հակադեմպինգային մաքսատուրքեր է սահմանում ԱՄՆ-ից, ԵՄ-ից, Ճապոնիայից և Թայվանից ներկրվող POM կոպոլիմերների նկատմամբ՝ հասցնելով մինչև 74.9%-ի։
POM կոպոլիմերները՝ ինժեներական պլաստիկի տեսակ են, որոնք կարող են մասնակիորեն փոխարինել մետաղները (օրինակ՝ պղինձ, ցինկ) և կիրառվում են ավտոմասերում, էլեկտրոնիկայում ու բժշկական սարքավորումներում։
Այս քայլը հաջորդում է ԱՄՆ-ի կողմից մայիսին չինական էլեկտրամոբիլների և չիպերի նկատմամբ սուր սակագնային բարձրացումներին։
Մաքսատուրքի չափերը՝ ըստ երկրների
- ԱՄՆ՝ մինչև 74.9%
- Եվրամիություն՝ 34.5%
- Ճապոնիա՝ 35.5%,
բացառություն՝ Asahi Kasei Corp՝ 24.5%
- Թայվան՝ ընդհանուր՝ 32.6%,
Formosa Plastics՝ 4%
Polyplastics Taiwan՝ 3.8%
Նախարարությունը դեռ հունվարին հայտարարել էր նախնական քննության արդյունքների մասին՝ հաստատելով դեմպինգի փաստը և սահմանել ժամանակավոր միջոցառումներ։

China's Ministry of Commerce announced on May 18 that it is imposing anti-dumping duties of up to 74.9% on imports of POM copolymers from the United States, the European Union, Japan, and Taiwan.
POM copolymers are engineering plastics that can partially replace metals (such as copper and zinc) and are used in auto parts, electronics, and medical devices.
The move follows sharp tariff hikes by the United States on Chinese electric vehicles and chips in May.
Tariff rates by country
- USA: up to 74.9%
- EU: 34.5%
- Japan: 35.5%,
exception: Asahi Kasei Corp: 24.5% - Taiwan: total: 32.6%
Formosa Plastics: 4%
Polyplastics Taiwan: 3.8%
The ministry announced the preliminary investigation results in January, confirming dumping and imposing temporary measures.