Իսրայելը հայտարարել է, որ երեք ամսվա շրջափակումից հետո Գազայի հատվածում թույլ կտա մարդասիրական օգնության որոշակի խմբաքանակի մուտք։ Այս որոշումը կայացվել է սովի վտանգի վերաբերյալ փորձագետների նախազգուշացումներից հետո. գրում է APnews-ը։
Վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ սովը կարող է խոչընդոտել Գազայում իրականացվող ռազմական գործողություններին։ Կառավարությունը թույլատրել է «հիմնական» սննդամթերքի մուտք՝ նախատեսված ավելի քան 2 միլիոն բնակիչ ունեցող տարածքի համար։
Չի հստակեցվել, թե երբ precisely կսկսվի օգնության մատակարարումը։ Իսրայելը փորձում է վերահսկել բաշխման գործընթացը՝ բացառելու օգնության հասանելիությունը զինյալներին։
Հիշեցնենք, որ շրջափակումը սկսվել է մարտի 2-ին՝ կտրելով սննդի և դեղորայքի մուտքը, Իսրայելի կողմից՝ ՀԱՄԱՍ-ին հաշտության պայմաններ պարտադրելու նպատակով։ Շուտով պատերազմը վերսկսվել է՝ խախտելով երկամսյա զինադադարը։
Կիրակի օրը Իսրայելը սկսել է լայնածավալ ցամաքային գործողություններ Գազայում։ Օդային հարվածների հետևանքով զոհվել է 103 մարդ, այդ թվում՝ երեխաներ։ Հյուսիսային Գազայի գլխավոր հիվանդանոցը փակվել է հարվածների պատճառով։

Israel has announced that it will allow some humanitarian aid into the Gaza Strip after a three-month blockade. This decision was made after experts warned of the risk of famine. APnews writes.
Prime Minister Benjamin Netanyahu said that famine could hinder military operations in Gaza. The government has allowed the entry of "basic" food intended for the territory's more than 2 million inhabitants.
It was not specified precisely when the aid delivery would begin. Israel is trying to control the distribution process to exclude access to aid to militants.
Recall that the blockade began on March 2, cutting off the entry of food and medicine by Israel to impose peace terms on Hamas. The war soon resumed, violating a two-month ceasefire.
On Sunday, Israel launched a large-scale ground operation in Gaza. Air strikes killed 103 people, including children. The main hospital in northern Gaza was closed due to the strikes.