Ռուսաստանը այլևս հետաքրքիր չէ Կենտրոնական Ասիայի միգրանտների համար
Կենտրոնական Ասիայից Ռուսաստան ժամանող աշխատանքային միգրանտների թիվը զգալիորեն նվազել է։ Այս մասին հայտնել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ)՝ հղում անելով Համաշխարհային բանկի տվյալներին։ Անկման պատճառը Ռուսաստանի Դաշնությունում միգրացիոն կանոնների խստացումն էր։
Սա հատկապես մտահոգիչ է այնպիսի երկրների համար, ինչպիսիք են Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը և Ղրղզստանը, որոնց տնտեսությունում միգրանտներից ստացված դրամական փոխանցումները կարևոր դեր են խաղում։ Այս երկրների ավելի ու ավելի շատ բնակիչներ սկսում են աշխատանք փնտրել այլ տարածաշրջաններում, օրինակ, Պարսից ծոցի երկրներում, Եվրամիությունում, Բրիտանիայում և Հարավային Կորեայում։
Սակայն, չնայած Ռուսաստան միգրանտների հոսքի կրճատմանը, Կենտրոնական Ասիայի երկրներ դրամական փոխանցումների ծավալը մնում է կայուն, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ աճում է։ Այսպիսով, 2024 թվականին Տաջիկստանը ստացել է 5.8 միլիարդ դոլար, իսկ Ղրղզստանը՝ 2.9 միլիարդ դոլար։
Կենտրոնական Ասիայից միգրանտների հոսքի նվազման հետ մեկտեղ, Ռուսաստանը դիտարկում է աշխատուժ ներգրավելու հնարավորությունը այլ տարածաշրջաններից, մասնավորապես, Աֆրիկայից և Հյուսիսային Կորեայից։ Արդեն 2024 թվականին ԿԺԴՀ-ից երկիր մուտք գործող քաղաքացիների թիվը 2023 թվականի համեմատ աճել է 12 անգամ։

Russia is no longer enjoyable for Central Asian migrants
The International Organization for Migration (IOM) reported, citing World Bank data, that the number of labor migrants from Central Asia to Russia has decreased significantly due to the tightening of migration rules in the Russian Federation.
This is especially worrying for Tajikistan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, whose economies and migrant remittances play an essential role. More and more residents of these countries are looking for work in other regions, such as the Persian Gulf countries, the European Union, Britain, and South Korea.
However, despite the reduction in the flow of migrants to Russia, the volume of remittances to Central Asian countries remains stable and, in some cases, even grows. Thus, in 2024, Tajikistan received $5.8 billion, and Kyrgyzstan received $2.9 billion.
With the flow of migrants from Central Asia declining, Russia is considering attracting labor from other regions, particularly Africa and North Korea. In 2024, the number of citizens entering the country from the DPRK increased 12 times compared to 2023.