Եվրոպական միությունը և Միացյալ Թագավորությունը նախնական համաձայնության են հասել պաշտպանական և անվտանգության համագործակցության, ձկնորսության ու երիտասարդության շարժունակության ոլորտներում՝ նախքան երկուշաբթի Լոնդոնում նախատեսված ԵՄ–Մեծ Բրիտանիա գագաթնաժողովը։ Այս համաձայնությունը կբացի ճանապարհ բրիտանական ընկերությունների համար՝ մասնակցելու ԵՄ խոշոր պաշտպանական պայմանագրերին․ հայտնում են ԵՄ պաշտոնյաները։
Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչները ստացել են «Համատեղ ըմբռնման» (Common Understanding) տեքստը, որն այժմ հաստատման փուլում է ԵՄ բոլոր 27 անդամ պետությունների կողմից։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Ստարմերը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստան կհանդիպեն երկուշաբթի՝ Լոնդոնում։
Սա կլինի Բրիտանիայի՝ Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո («Բրեքզիթ») հարաբերությունների ամենանշանակալի վերանայումը, որը միտված է խթանել առևտրային և պաշտպանական համագործակցությունը՝ եվրոպական անվտանգությունն ու բրիտանական տնտեսությունը զարգացնելու նպատակով։

EU and Britain are reloading relations
The European Union and the United Kingdom have reached a preliminary agreement on defense and security cooperation, fisheries, and youth mobility ahead of an EU-UK summit in London on Monday. EU officials said the deal would pave the way for British companies to participate in major EU defense contracts.
EU member state representatives in Brussels received the “Common Understanding” text, which is now being approved by all 27 EU member states.
British Prime Minister Keir Starmer, European Commission President Ursula von der Leyen, and European Council President Antonio Costa will meet in London on Monday.
This will be the most significant review of Britain’s post-Brexit relationship, aimed at boosting trade and defense cooperation to boost European security and the British economy.