ԱՄՆ-ի, Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի առաջնորդները զրուցել են Թրամփ-Պուտին հեռախոսազրույցից առաջ։
Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերի մամուլի ծառայությունը հաղորդում է, որ նա խոսել է ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի առաջնորդների հետ՝ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի միջև այսօր նախատեսված հեռախոսազրույցից առաջ։
«Նախագահ Թրամփի և նախագահ Պուտինի հեռախոսազրույցի նախօրեին առաջնորդները քննարկել են անվերապահ հրադադարի անհրաժեշտությունը և նախագահ Պուտինի կողմից խաղաղության բանակցություններին լուրջ վերաբերմունք ցուցաբերելու կարևորությունը», – ասվում է Դաունինգ սթրիթի հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, հինգ արևմտյան տերությունների առաջնորդները, ըստ մամուլի հաղորդագրության, քննարկել են նոր պատժամիջոցների հնարավորությունը՝ այն պարագայում, եթե Ռուսաստանը լուրջ վերաբերմունք չցուցաբերի հրադադարի և խաղաղության շուրջ բանակցություններին։

The leaders of the United States, Britain, Germany, France, and Italy spoke ahead of the Trump-Putin phone call.
The press service of United Kingdom Prime Minister Keir Starmer reported that he spoke with the leaders of the United States, Germany, France, and Italy ahead of today's planned phone call between Donald Trump and Vladimir Putin.
"On the eve of the phone call between President Trump and President Putin, the leaders discussed the need for an unconditional ceasefire and the importance of President Putin taking peace talks seriously," a Downing Street statement said.
In addition, according to the press release, the leaders of the five Western powers discussed the possibility of new sanctions if Russia does not take a serious approach to the ceasefire and peace talks.