Մայիսի 20-21-ը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը աշխատանքային այցով կժամանի Երևան: Բանակցություններ են նախատեսված արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, սպասվում են զրույցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատրյանի հետ. հաղորդում են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից։
«Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները առարկայական մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացների հեռանկարների շուրջ»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։
Մոսկվան հույս ունի, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև քաղաքական և միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը և կհանգեցնի փոխըմբռնման մեծացմանը և կողմերին հետաքրքրող հարցերի փոխընդունելի լուծումների որոնմանը։

Лавров посетит Ереван: будут обсуждаться армяно-азербайджанские и армяно-турецкие вопросы
20–21 мая министр иностранных дел России Сергей Лавров с рабочим визитом прибудет в Ереван. Запланированы переговоры с министром иностранных дел Араратом Мирзояном, а также встречи с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Вахагном Хачатуряном, сообщают из МИД РФ.
«Главы внешнеполитических ведомств предметно обменяются мнениями по вопросам региональной безопасности, включая перспективы армяно-азербайджанского и армяно-турецкого урегулирования», — говорится в сообщении МИД РФ.
Москва надеется, что визит будет способствовать укреплению политического и межведомственного диалога между Россией и Арменией, а также приведет к росту взаимопонимания и поиску взаимоприемлемых решений по вопросам, представляющим интерес для сторон.