Լավրովն ու Ռուբիոն հեռախոսազրույց են ունեցել
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը շաբաթ օրը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոյի հետ, որի ընթացքում քննարկել են նախորդ օրը Ստամբուլում կայացած ռուս-ուկրաինական բանակցությունների արդյունքները, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Ռուբիոն ընդգծել է Վաշինգտոնի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել ուկրաինական հակամարտության լուծմանը։ Բացի այդ, նա ողջունել է ռազմագերիների փոխանակման և կողմերի կողմից զինադադարի հասնելու համար անհրաժեշտ պայմանների տեսլական պատրաստելու մասին պայմանավորվածությունները։
Լավրովը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատել ԱՄՆ-ի հետ ուկրաինական կարգավորման հարցում։ Զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել նաև Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև շփումների շարունակման վերաբերյալ։

Лавров и Рубио провели телефонный разговор
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в субботу провел телефонный разговор с госсекретарем США Рубио, в ходе которого были обсуждены итоги российско-украинских переговоров, состоявшихся накануне в Стамбуле, сообщил МИД России.
Рубио подчеркнул готовность Вашингтона продолжать поддерживать урегулирование украинского конфликта. Кроме того, он приветствовал договоренности об обмене военнопленными и подготовку сторонами видения необходимых условий для достижения прекращения огня.
Лавров подтвердил готовность России продолжить работу с США по украинскому урегулированию. Собеседники также обменялись мнениями о продолжении контактов между Россией и США.