ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Իրանի հետ միջուկային համաձայնություն կարող է ձեռք բերվել՝ ընդգծելով առաջընթացը, սակայն միաժամանակ նախազգուշացրել է կոշտ գործողության հնարավորության մասին, եթե համաձայնություն չստացվի։
«Իրանը, կարելի է ասել, համաձայնել է պայմաններին՝ նրանք չեն պատրաստվում, ինչպես ես ընկերաբար ասում եմ, միջուկային փոշի պատրաստել։ Իրանում այլևս միջուկային փոշի չի լինելու»,- հայտարարել է Թրամփը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը «չի կարող ունենալ միջուկային զենք» և հավելել է, որ բանակցությունները «շատ մոտ են հնարավոր համաձայնության»։
Թրամփը ներկայացրել է երկու տարբերակ. «Կա շատ հաճելի քայլ, և կա բռնի քայլ, բռնություն, ինչպիսին մարդիկ երբեք չեն տեսել։ Եվ ես չեմ ուզում հասնել այդ քայլին։ Ոմանք ուզում են, նույնիսկ՝ շատերը։ Բայց ես չեմ ուզում դա։ Դե ինչ, կտեսնենք՝ ինչ կլինի»։

Trump hopes to reach a nuclear deal with Iran
Former US President Donald Trump has expressed hope that a nuclear deal with Iran can be reached, highlighting progress but warning of the possibility of tough action if an agreement is not reached.
“Iran has, so to speak, agreed to the terms: they are not going to, as I call it, make nuclear powder. There will be no more nuclear power in Iran,” Trump said.
He stressed that Iran “cannot have a nuclear weapon” and added that the talks are “very close to a possible agreement.”
Trump presented two options: “There is a very nice step, and there is a violent step, violence like people have never seen. And I don’t want to get to that step. Some want it, even many. But I don’t want it. Well, we’ll see what happens.”